Jak vybrat tiskárnu - 5 tipů pro nízkonákladový tisk.

Správný výběr tiskárny je velmi důležitý nejenom z hlediska výkonu, ale zejména z hlediska budoucích nákladů na tisk. Přinášíme několik tipů jak správně vybírat tiskárnu a nejčastější chyby, které zákazníci při výběru tiskárny dělají.

 

1. Letáky odložte stranou

Akční nabídky hypermarketů a velkých obchodních řetězců, kteřé se zabývají prodejem elektra jsou velkým lákadlem pro mnohé kupující. Kromě prodejců si toho jsou vědomi také výrobci a své nejlevnější modely nabízí za cenu, která nepokrývá ani výrobní náklady.

Výrobci však mají vše dobře spočítané a zákazníci jejich taktiku častokrát odhalí až při prvním nákupu toneru či inkoustové náplně. Cena spotřebního materiálu totiž často převyšuje cenu nové tiskárny. Jejich kapacita je navíc velmi nízká a stále se zmenšuje, co nutí spotřebitele k častějšímu nákupu tonerů. Náklady na tisk jsou tak neúměrně vysoké. Při nákupu v hypermarketu je proto třeba dávat pozor na příliš výhodné nabídky a akční letáky odložit stranou.

Navíc obchodní řetězce prodávající elektro zřídka doporučí tiskárnu nejvýhodnější pro zákazníka, ale zaměřují se na prodej těch, na kterých vydělají nejvíce.

 

2. Zvažte své potřeby

Plánujete tisknout fotografie, studijní materiály, faktury či jiné dokumenty? Bude tiskárna určená k domácímu občasnému použití, nebo bude sloužit deseti kolegům v účetní firmě? Všechny tyto otázky je důležité při výběru tiskárny zodpovědět.

Zatím co velká účetní firma ocení zátěžovou tiskárnu či multifunkční zařízení, které zvládne zvýšený nápor například v období daňových přiznání, v domácnosti Vám k občasnému tisknutí dokumentů, či studijních materiálů bohatě postačí malá černobílá stolní laserová tiskárna.

 

3. Náklady, náklady, náklady

Před samotnou koupí tiskárny zkuste zjistit zda existují levnější alternativní náplně, se kterými můžete ušetřit tisíce tisíce korun. Výrobci v poslední době chrlí jeden nový model za druhým a při koupi nejnovějších se může stát, že alternativní toner zatím neexistuje. Pokud takovou koupi zvažujete, zeptejte se nás, zda jsou náplně dostupné, či v jakém časovém horizontu je lze očekávat. Rádi Vám poradíme.

Náklady na tisk však netvoří pouze cena toneru. Při přemýšlení jak vybrat vhodnou tiskárnu je nutné brát v potaz také další důležitou položku a sice spotřebu papíru, kteří v některých případech tvoří až 50% z ceny vytištěné stránky. Při větších objemech tisku zvažte zakoupení tiskárny s automatickým duplexem (oboustranným tiskem), který Vám ušetří čas strávený manuálním obrácením papíru při oboustranném tisku.

Další část nákladů tvoří spotřeba elektrické energie. Tato je při inkoustových tiskárnách zanedbatelná, při velkoobjemových laserových tiskárnách může však být značná. Pokud takovou tiskárnu nevyužijete, zvažte pořízení menší.

 

4. Starší neznamená horší

Zpravidla platí, že ceny náplní pro konkrétní tiskárnu časem klesají. Je proto dobré zvážit zda neexistuje již použitá tiskárna, která by Vašim potřebám vyhovovala. Za cenu low-endové tiskárny si tak můžete pořídit tiskárnu z vyšší kategorie, které bude mít nižší náklady na tisk a třeba i další doplňkové funkce.

 

5. Poraďte se

Ať jsou již Vaše požadavky na tiskárny jakékoliv, je dobré se před koupí poradit. Rádi Vám s výběrem tiskárny pomůžeme a navrhneme nejvhodnější alternativu s hlediska budoucích nákladů na tisk a požadovaných funkcí. Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.


V dalších článcích naleznete:

Doporučené černobílé laserové tiskárny a multifunkce - leden 2017

Doporučené barevné laserové tiskárny a multifunkce – únor 2017