Informace k aktuální situaci: Všechny objednávky vyřizujeme ve standardním režimu. Více informací a doporučení k nákupu máme pro vás zde.

Tajemství (ne)kvality tonerů pro Xerox Phaser 6020/6022, WorkCentre 6025 a 6027

V předešlých článcích jsme Vás upozorňovali na nástrahy při výběru alternativních tonerů pro tiskárny Xerox Phaser 6020, Xerox Phaser 6022, Xerox WorkCentre 6025 a Xerox WorkCentre 6027. Pokud Vás zajímají podrobnosti a chcete vědět více o tom, jak tonery fungují a proč čínské tonery nemohou dosáhnout kvality renovovaných tonerů TONERSYP, právě pro Vás je určen tento článek.

Co víme o tonerech Xerox Phaser 6020, 6022, WorkCentre 6025 a 6027?

Specifický tonerový prášek

Jak jsme již zmínili, firma Xerox používá ve svých tiskárnách tonery s nejnovějším tonerovým práškem EA. Ten je vyroben chemicky, což je nejnovější a nejmodernější způsob výroby tonerového prášku. Díky tomuto postupu mají zrníčka tonerového prášku jednotný kruhový tvar a umožňují tak tisknout mnohem kvalitněji v porovnání s práškem vyrobeným staršími technologiemi. Díky nízkým teplotám zapékání navíc umožňuje konstruovat energeticky úspornější tiskárny.

Navzdory všem výše zmíněným kladům má používání originálních tonerů Xerox jednu hlavní nevýhodu, a tou je velmi vysoká cena. Pokud jste majitelem některé z výše uvedených tiskáren, možná jste i Vy po zjištění ceny originální sady tonerů začali přemýšlet o alternativě v podobě neoriginálních tonerů. Faktem je, že žádný alternativní toner na trhu nedosahuje kvality toneru originálního. To se týká jak kvality tisku samotného, tak vlivu na životnost tiskárny. Existují však tonery, které se kvalitou tisku originálním tonerům přibližují mnohem více než jiné. Pokud tedy chcete skutečně ušetřit, dejte si při výběru dodavatele velký pozor.

 

Problematické čínské tonery – klamavý první dojem

Najít neoriginální tonery pro tyto tiskárny je velice jednoduché. Téměř každý internetový prodejce má pro tyto tiskárny ve své nabídce takzvané kompatibilní tonery. Naprostá většina z nich pochází z Číny a při jejich výrobě je použitý tonerový prášek, který je vyroben starší technologií. Jednotlivé částečky tonerového prášku nemají stejný tvar a prášek má tak v porovnání s originální tonery a s kvalitnějšími alternativními tonery výrazně horší vlastnosti. Výsledkem je, že nepracuje správně s ostatními komponentami v tiskárně.

 

Tonerový prášek Xerox 6020, 6025, 6027 originální

Toner Xerox 6020, 6022, 6025 stará technologie

Originální tonerový prášek EA Tonerový prášek vyrobený starší technologií

 

Pokud kompatibilní tonery obsahují správný čip a tiskárna je přijme, mohou se i tyto tonery jevit při první instalaci jako kvalitativně rovnocenné originálním tonerům. Jak je to možné?

Systém fungování tiskáren Xerox Phaser 6020, Xerox Phaser 6022, Xerox WorkCentre 6025 a Xerox WorkCentre 6027 je totiž založený na postupném doplňování tonerového prášku do xerografické jednotky uvnitř tiskárny z tonerových kazet umístěných na boku stroje. Tonerový prášek z nově vložených tonerů se zpravidla dostane do tiskárny, až když tiskárna hlásí stav tonerů kolem 50 %. První polovinu životnosti tedy de facto tisknou ještě původní originální tonery. Majitel tiskárny má tak mnohdy pocit dobrého nákupu a  raduje se z úspory několika tisíc korun.

Jakmile se ale tonerový prášek z nekvalitních čínských tonerů dostane do xerografické jednotky, lze pozorovat zhoršení kvality tisku. Protože je tonerový prášek vyrobený starší technologií, jeho částice jsou nepravidelné, což vede k mnoha problémům. Prášek je méně kvalitní, má vyšší teplotu zapékání a dochází k rozmazávání, nebo opakování tisku ve spodní části stránky. Horší přenosové vlastnosti a nízká výtěžnost prášku způsobují také bledý tisk. Z dlouhodobého hlediska pak dochází k rychlejšímu opotřebení dílu tiskárny. Bohužel, většina prodejců tyto tonery nikdy nezkoušela, nevědí, jak fungují, a z jakého materiálu jsou vyrobeny.

Vzhledem k výše uvedenému nedoporučujeme spoléhat na hodnocení kompatibilních tonerů na srovnávacích serverech typu heureka.cz, nebo zboží.cz. Recenze jsou totiž většinou přidávány již desátý den od nákupu a nejsou tedy relevantní.

 

Pozor na zdraví

Kromě již zmíněných problémů s kvalitou tisku je třeba upozornit i na možný negativní vliv na Vaše zdraví. Tonerový prášek obsažen v čínských tonerech je neznámého původu a prodejci nejsou většinou schopni doložit jeho zdravotní nezávadnost.

 

Čím se tonery TONERSYP liší od běžných kompatibilních tonerů?

Tonerový prášek velmi podobný originálnímu

Stejně jako originální tonerový prášek, i prášek v renovovaných tonerech TONERSYP je vyroben chemicky. Jednotlivé mikročástice prášku mají kulatý pravidelný tvar, co vede k vyšší výtěžnosti a vyšší kvalitě tisku. Protože naše tonery dlouhodobě testujeme, víme, že mezi testovanými alternativami dosahují suverénně nejlepší výsledky. Výtisky jsou v porovnání s konkurencí také sytější.

 

Tonerový prášek Xerox 6020, 6025, 6027 originální

Tonerový prášek Xerox 6020, 6025, 6027 tonersyp

Originální tonerový prášek EA Tonerový prášek z tonerů TONERSYP

 

Dalším důkazem vyšší kvality tonerů TONERSYP je i množství prášku, který stačí k naplnění jedné tonerové kazety. Platí totiž, že čím kvalitnější prášek je, tím méně je ho potřeba k vytištění jedné stránky. Zatímco v čínských tonerech černé barvy 106R02763 s kapacitou 2000 stránek najdete mnohdy až 80 g prášku, v renovovaných tonerech TONERSYP je ho pouze polovina. Je to podobné, jako kdyby auto, které běžně spotřebuje 5 litrů paliva na 100 km, najednou po natankování potřebovalo k ujetí stejné vzdálenosti 10 litrů. Takové palivo byste jistě za kvalitní nepovažovali.

I když je pravda, že na životnost tiskáren Xerox  májí nejlepší vliv originální tonery, díky kvalitnějšímu tonerovému prášku jsou tonery TONERSYP k tiskárně mnohem šetrnější než nejlevnější kompatibilní tonery. Naši zákazníci s nimi vytisknou i desetitisíce stránek na jedné tiskárně.

 

Bezpečné čipy pro náš region

Další nástraha při nákupu alternativních tonerů vyplývá z regionalizace trhů. Společnost Xerox rozdělila evropský trh na východní a západní část. Česká republika patří do části východní, nicméně se na našem trhu často objeví  i tonery určené pro západní Evropu. A právě zde na Vás číhá nebezpečí. Pokud totiž jako první toner (kromě tonerů startovacích, které jsou součástí tiskárny při zakoupení) nainstalujete toner pro západní Evropu, tiskárna se přeprogramuje a tonery pro český trh nebudou ve Vaši tiskárně už nikdy fungovat. Bude pak nutné používat pouze tonery s čipy pro západní Evropu.

Čipy v renovovaných tonerech TONERSYP jsou vždy určené pro český trh. Dodavatele čipů pečlivě vybíráme, a tak jsou čipy bezporuchové a tonery jsou tiskárnou bez problémů identifikovány. Protože jsme si kvalitou našich tonerů jisti a stojíme si za nimi, poskytujeme na ně doživotní záruku. Pokud byste měli zájem, rádi Vám na požádání předvedeme testovací výtisky z naší tiskárny.

Správné označení tonerových cartridge pro Českou republiku je 106R02760 pro azurový toner (C- cyan), 106R02761 pro purpurový toner (M-magenta), 106R027602 pro žlutý toner (Y-yellow) a  106R02763 pro černý toner (K-Key, Black).

Pokud máte potíže s tiskárnou po použití toneru pro nesprávný region, doporučujeme tonery reklamovat u Vašeho dodavatele. Zároveň nás prosím kontaktujte, zajistíme pro Vás na vyžádání kvalitní tonery s čipy pro západní Evropu.

 

Na zdraví záleží

Kromě kvality tisku také dbáme o Vaše zdraví. Tonerový prášek, který při výrobě tonerů používáme, je z ověřeného zdroje a není toxický. Používání našich tonerů je tedy stejně bezpečné jako používání tonerů originálních.


Tento článek se týká těchto tiskáren:

Xerox Phaser 6020

Xerox Phaser 6022

Xerox WorkCentre 6025

Xerox WorkCentre 6027

 

 

Zdroje:

Xerox® Emulsion Aggregation (EA) Toner White Paper - http://www.office.xerox.com/latest/SUPWP-01.pdf

Instroducing the industry first chemically produced polyester toners  - http://www.scc-inc.com/Emails/polysphere/BH4007_PolySphere_Toner_brochure.pdf