4 závady barevných tiskáren HP a Canon, které mohou souviset s tonerem.

Velkou výhodou barevných tiskáren Canon a HP, které jsou postaveny na stejných vnitřních dílech, je, že mnoho závad lze vyřešit výměnou toneru. Z toho ale zároveň vyplývá, že je nutné v tiskárnách používat kvalitní tonery, jinak se s těmito chybami budete potkávat pravidelně. Zde je seznam nejčastějších chyb souvisejících s tonerem, které se u tiskáren Canon a HP vyskytují.

1.     Chyba kalibrace

Barevné laserové tiskárny se pro dosažení vysoké kvality tisku pravidelně kalibrují. Kalibrují se také po vložení nových tonerů, a právě tehdy se můžete setkat s chybovým hlášením.

U tiskáren Canon se můžete setkat s chybou „Out-of-Register Colors Correction Error“, která také souvisí s nesprávně vykonanou kalibrací.

Chyby kalibrace většinou souvisí s tonerovými kazetami, zejména pak s tonerovým práškem. Ze zkušeností víme, že levné čínské kompatibilní tonery mají s kalibrací problémy a tyto chyby se u nich opakují častěji.

Řešení problému spočívá v používání tonerů s kvalitním tonerovým práškem. To ale ještě nemusí znamenat přechod na originální tonery. Stačí zvolit kvalitnější neoriginální tonery. Více se o barevných tonerech pro Canon a HP dozvíte v článku „U těchto tiskáren HP a Canon zapomeňte na čínské tonery“.

 

2.     Různé defekty v tisku

I defekty v tisku jsou často spojeny s komponenty, které jsou součástí kazety. Nejčastějšími projevy jsou pruhy v tisku, pravidelné šmouhy nebo opakující se tečky po celé délce stránky.

Tyto závady mohou souviset s fyzickým poškozením optického válce na kazetě nebo se může jednat o selhání jiných komponent uvnitř kazety.

Znovu platí, že u levných neoriginálních tonerů je pravděpodobnost selhání mnohem vyšší. Protože jsme ale chtěli zjistit podrobnosti, nakoupili jsme na internetu sadu nejlevnějších tonerů pro tiskárnu Canon LBP7200. Již po vytištění několika málo stran se na výtiscích objevily černé pruhy – vada černého toneru. Následovaly defekty azurového toneru v podobě bílých skvrn v barevných plochách, dále také purpurového toneru.

U kvalitnějších alternativních tonerů se tyto závady vyskytují v mnohem menší míře.

 

3.     Sypání toneru

Výrazné sypání toneru z kazety je znakem poškození a takovou kazetu byste neměli vkládat do tiskárny. Tonerový prášek by totiž mohl poškodit další součástky tiskárny.

Pokud se ale tonerový prášek z kazety nesype a kazeta je pouze zašpiněna, nemusí se jednat o závadu. Zejména v případě renovovaných tonerů se může jednat o pozůstatek tonerového prášku, který se na přepravní pojistku nasype před testem kazety.  V tomto případě stačí kazetu očistit suchým hadříkem.

 

4.     Chybové hlášení tiskárny související s tonerem

Další možná závada se týká čipů, které na tonerové kazetě slouží ke komunikaci s tiskárnou. Chybová hlášení mohou být různá. Většina z nich ale upozorňuje na nekompatibilní toner, nebo chybu konkrétního toneru.

Problém můžete vyřešit výměnou čipu na konkrétní tonerové kazetě.

Znovu platí, že kvalitní alternativní tonery používají kvalitnější čipy a tato hlášení se u nich nevyskytují. U kvalitních tonerových kazet se paradoxně může na stránce stavu spotřebního materiálu vyskytnout hlášení, že používáte tonery od jiného výrobce. V tomto případě se ale nejedná o chybu. Je to záměr výrobce čipů, aby byly originální a neoriginální tonery jasně odlišené. Toto hlášení na stránce stavu spotřebního materiálu nijak neovlivňuje chod tiskárny a ta v tomto ohledu funguje stejně jako s originálními tonery.

 

Co děláme, abyste se Vy s těmito chybami nesetkali?

  • Pro barevné tiskárny HP a Canon pečlivě vybíráme dodavatele kazet. Vyhýbáme se zejména levným čínským tonerům, se kterými se běžně na českém trhu setkáte.
  • Dohlížíme na to, aby kazety obsahovaly kvalitní tonerový prášek, který zaručí, že se Vaše tiskárna bez problémů nakalibruje.
  • Pravidelně testujeme kvalitu tisku, abychom se přesvědčili, že je nejvyšší a bez jakýchkoli defektů.
  • Testujeme také, že tonery, které Vám dodáme, obsahují kvalitní čipy, které nezpůsobí blokaci tiskárny.

Vybrat spolehlivý toner pro tiskárnu

 

Tento článek se týká zejména těchto tiskáren a tonerů

Starší tiskárny a tonery HP a Canon

Tiskárny HP

Tiskárny Canon

Označení tonerů HP

Tonery Canon

 

Novější tiskárny HP a Canon

Tiskárny HP

Tiskárny Canon

Označení tonerů HP

Tonery Canon