Jaký je rozdíl mezi tonerem a fotoválcem?

Máte laserovou tiskárnu a nejste si jisti, zda kromě toneru musíte měnit i fotoválec?

 

Pokud jste o fotoválci ještě neslyšeli, nic se neděje. Dozvíte se:

  • Jaký je rozdíl mezi tonerem a fotoválcem a na co fotoválec v tiskárně vlastně je?
  • Čeká mě výměna fotoválce v tiskárně?
  • Jak poznám, kdy mám vyměnit toner a kdy fotoválec?
  • Jak složitá je výměna fotoválce a zvládnu to svépomoci?

Jaký je rozdíl mezi tonerem a fotoválcem a na co v tiskárně vlastně jsou?

Toner neboli tonerová kazeta, se kterou se běžně setkáváte, obsahuje tonerový prášek – „barvu“, která se v tiskárně přenáší na papír při tisku stránky.

Fotoválec je součástka, která se stará o přenos tonerového prášku na papír. Fotoválec samotný tedy žádný tonerový prášek neobsahuje. Jedná se ale o důležitý spotřební materiál, bez kterého by laserová tiskárna nefungovala.


Čeká mě výměna fotoválce v tiskárně?

Fotoválec je součástí každé laserové tiskárny. Bez něj by laserový nebo LED tisk nebyl možný. Zatímco ale v některých tiskárnách nemusíte výměnu fotoválce vůbec řešit, u jiných jej budete muset pravidelně měnit.

 

Tonerové kazety "vše v jednom" - fotoválec nemusíte samostatně měnit

V některých tiskárnách je fotoválec pevně spojený s tonerem. Tento typ toneru s fotoválcem lehce poznáte podle zeleného válečku, který je jeho součástí. Měníte jej tedy, aniž byste o tom věděli, a to při každé výměně toneru. Příkladem kazet „vše v jednom“ jsou některé tonerové kazety značky Samsung (například MLT-D111L) a HP (například CE285A, CF244A).


Toner Samung MLT-D111L. Jeho součástí je zelený optický válec.

Toner Samung MLT-D111L.

 
Toner HP CE505X. Jeho součástí je také zelený fotoválec, je ale ukrytý pod platovou krytkou.

Toner HP CE505X

 

Fotoválec jako pevná součást tiskárny - fotoválec nemusíte samostatně měnit

Existují také tiskárny, kde je fotoválec konstruován tak aby vydržel po celou dobu životnosti tiskárny a nelze jej uživatelsky vyměnit. To je případ tiskáren Xerox 3010, Xerox 6000 a Xerox 6020. Nevýhodou tohoto řešení je, že v případě poškození fotoválec nelze vyměnit a tiskárna je tedy neopravitelná.


Xerox Phaser 6020 - příklad tiskárny kde je fotoválec pevnou součástí tiskárny. Vydrží po celou životnost tiskárny a nemusí se měnit.

Xerox Phaser 6020 - příklad tiskárny kde je fotoválec pevnou součástí tiskárny.

 
Xerox WorkCentre 6025 - příklad tiskárny kde je fotoválec pevnou součástí tiskárny. Vydrží po celou životnost tiskárny a nemusí se měnit.

Xerox Workcentre 6025 - příklad tiskárny kde je fotoválec pevnou součástí tiskárny.

 
Díky tomu, že je fotoválec pevnou součástí tiskárny, mohou mít tonery velmi jednoduchou konstrukci připomínající malou krabičku.

Toner pro tiskárny Xerox Phaser 6020 a WorkCentre 6025

 

Fotoválec jako samostatně vyměnitelný spotřební materiál - fotoválec je nutné pravidelně měnit

V jiných tiskárnách pak najdete zobrazovací válec jako samostatnou jednotku, do které se vkládá toner. Toto je případ prakticky všech tiskáren značky Brother a OKI a vybraných modelů ostatních značek. Pokud máte tiskárnu Brother nebo OKI, bude nutné po čase fotoválec v tiskárně vyměnit, nezávisle na výměně toneru.


Toner a fotoválec z tiskárny Brother. Při výměně toneru měníte pouze toner (dole), nikoliv fotoválec (nahoře). Fotoválec se mění méně často.

Toner a fotoválec z tiskárny Brother, které používají tonery a fotoválce jako samostatně vyměnitelné jednotky.

 
Toner je potřeba nejprve vložit do fotoválce a následně obojí vložit do tiskárny.

Toner Brother vložený do fotoválce Brother.

 

Jak poznám, kdy mám vyměnit toner a kdy fotoválec?

Standardní výměna na konci životnosti

V tiskárnách se samostatně vyměnitelným tonerem a fotoválcem (například Brother nebo OKI), hlídá životnost obou komponentů samotná tiskárna. V případě potřeby vás vždy upozorní, který díl je na konci životnosti a musí být vyměněn.

Životnost fotoválce je vždy vyšší než životnost toneru, a proto budete častěji měnit právě toner. Může se proto stát, že přehlédnete hlášení tiskárny a automaticky objednáte toner místo fotoválce. Proto hlášení tiskárny vždy věnujte pozornost.

Kromě pojmenování fotoválec se můžete na tiskárně setkat také s pojmy zobrazovací válec, tiskový válec, drum, drum unit nebo photoconductor unit. Všechny tyto pojmy označují stejnou součástku.

 

Výměna před koncem životnosti

Jsou situace, kdy může být nutné fotoválec vyměnit ještě před uplynutím jeho životnosti. Například při:

  • Poškození fotoválce – tečka nebo škrábanec na fotoválce který se opakuje v pravidelných intervalech na vytištěné stránce v podobě tmavých pruhů, skvrn nebo teček.
  • Opotřebování fotoválce – projevuje se černým různě bledým či tmavým pruhem na okraji stránky – vypadá jako kdyby po okraji stránky projelo malé auto :)
Tip: Pokud se ve výtiscích z tiskárny Brother objevují bílé svislé, spíše tenké pruhy, nejedná se o závadu ani opotřebení fotoválce, ale pravděpodobně o vadu toneru. Zejména pokud jsou na válečku na toneru (ten, který je špinavý od tonerového prášku) zjevně vynechané pruhy, které odpovídají defektu v tisku.

Jak na výměnu fotoválce?

Fotoválec je uživatelsky vyměnitelný spotřební materiál. Ve většině tiskáren je jeho výměna velmi jednoduchá, stejně jako výměna toneru.

U tiskáren Brother je nutné po výměně ještě manuálně vynulovat počítadlo životnosti fotoválce. Bez toho by tiskárna nepoznala, že k výměně fotoválce došlo. Postup se u jednotlivých modelů tiskáren liší, proto ke každému novému fotoválci přikládáme návod.

U některých barevných tiskáren OKI (C301, C310, MC363) je nutné při výměně fotoválce dodržovat přesný postup podle návodu, který je vždy přiložen v krabici.

 

Potřebujete vyměnit fotoválec ve vaši tiskárně? Správný fotoválec vyhledáte po kliknutí na tlačítko níže.

 

 

Máte dotaz na který jste nenašli odpověď?

Napište nám na podpora@tonersyp.cz a společně najdeme řešení.