Co je zapékací jednotka (fuser unit)

Na co slouží zapékací jednotka (fuser unit)? Ve kterých tiskárnách ji vyměníte svépomocně a kdy bude potřeba kontaktovat servis?

Zapékací (fixační) jednotka slouží k zapečení (fixaci) tonerového prášku na papír. Je součástí každé laserové a LED tiskárny. Bez zapékací jednotky by tonerový prášek nedržel a snadno by se rozmazal. V servisní hantýrce se tomuto dílu říká také pec nebo fixace, anglicky pak fuser, fuser unit nebo fixing unit.

Zapékací jednotka se nachází v zadní části tiskárny blízko místa, kde vyjíždí z tiskárny potištěný papír.

Zapékací neboli ficxační jednotka (fuser)
Zapékací neboli fixační jednotka (fuser) v zadní částí tiskárny. Spolehlivě ji poznáte podle výstražných nálepek na jejím povrchu, které upozorňují na její vysokou teplotu.


Co hlásí tiskárna, když potřebuje vyměnit zapékací jednotku?

Nejčastěji se setkáte s těmito hláškami:

  • Vyměňte zapékací jednotku
  • Vyměňte fixační jednotku
  • Replace/Install new fuser unit
  • Replace/Install new fixing unit
  • Replace/Install new fusing unit
  • Replace/Install new fuser


Ve kterých tiskárnách je potřeba zapékací jednotku měnit?

Zapékací jednotka je součástí každé laserové nebo LED tiskárny včetně velkých kancelářských kopírek. Interval výměny u běžných menších kancelářských tiskáren bývá 50 000 – 100 000 stran.


Zvládnu výměnu zapékací jednotky svépomocí?

U většiny tiskáren patří výměna zapékací jednotky do rukou servisního technika. Výjimkou jsou například barevné tiskárny OKI (například zapékací jednotka 44472603) a některé starší tiskárny značky Konica Minolta (například Konica Minolta 1690mf).

Ty jsou celé zkonstruované jako skládačka a zapékací jednotka je uživatelsky vyměnitelná. Jednotku zakoupíte a vyměníte stejně jednoduše jako toner nebo obrazový válec.

Zapékací jednotka (fuser) do tiskárny OKI MC363.
Zapékací jednotka (fuser) do tiskárny OKI MC363. Její výměnu zvládnete svépomocí.Zajímá vás, na co si dát při výměně zapékací jednotky pozor? A jak vyměnit fuser v barevných tiskárnách OKI? To a mnoho dalších informací najdete ve fotoprůvodci, který jsme pro vás připravili.


Tento článek se vztahuje
k těmto produktům: