Zapékací (fixační) jednotky

Zadejte model tiskárny nebo kód toneru/náplně
?
Nejlépe funguje vyhledávání podle modelu tiskárny. Jak zjistíte název svého modelu? Poradíme vám v tomto návodu.

Snadné vyhledání správného produktu do vaší tiskárny

Vyberte si zapékací (fixační) jednotky podle značky tiskárny

Co je to fixační jednotka (fuser)

Fixační jednotka, známá také jako zapékací jednotka nebo fuser, je klíčovou součástí laserových tiskáren. Zajišťuje trvalé spojení toneru s papírem za tepla a tlaku. Díky fixační jednotce se toner na vytištěném papíru nerozmazává.

Fixační jednotka bývá označována také těmito českými a anglickými názvy:

 • zapékací jednotka
 • pec
 • fuser
 • fuser unit
 • fixing unit


Kdy je nutné fuser vyměnit?

Fixační jednotky mají obvykle velmi dlouhý interval výměny, který se u levnějších modelů tiskáren rovná životnosti celé tiskárny. U dražších modelů je pak životnost v desetitisících až stovkách tisíc stran.

Zde je příklad životnosti fixační jednotky v některých tiskárnách:


Většina tiskáren životnost fixační jednotky hlídá a jakmile je nutné ji vyměnit, zobrazí se na jejím displeji některé s následujících hlášení:

 • Vyměňte zapékací jednotku
 • Vyměňte fixační jednotku
 • Replace/Install new fuser unit
 • Replace/Install new fixing unit
 • Replace/Install new fusing unit
 • Replace/Install new fuser


Některé tiskárny na konec životnosti fixační jednotky samy neupozorní. V těchto případech poznáte opotřebený fuser podle zhoršené kvality tisku. Nejčastějším projevem je pak opakování tisku v jedné části potištěného papíru.


Výměna zapékací jednotky před uplynutím její životnosti

Může se stát, že bude nutné fuser vyměnit ještě před uplynutím její životnosti. Obvykle se tak děje v případě fyzického poškození fuseru, nejčastěji při snaze vyjmout zaseknutý papír. Poškození jednotky se pak projeví zhorším kvality tisku.

Specifickým případem jsou tiskárny značky OKI, u kterých se vyskytuje tzv. chyba 980 (980 Error Service call). Standardním řešením této chyby je výměna fixační jednotky, kdy po jejím vložení tato chyba zmizí.

Jak najít správnou fixační jednotku do tiskárny?

Nejsnadněji najdete správnou zapékací jednotku přes náš vyhledávač. Do vyhledávacího pole stačí jednoduše zadat číslo modelu tiskárny nebo jeho část (pokud hledáte například fixační jednotku do tiskárny HP Laser 178nw, stačí do pole pro vyhledání zadat 178nw).

Jak vyměnit zapékací jednotku v tiskárně

Některé tiskárny jsou navrženy tak, aby byla výměna fixační jednotky jednoduchá a zvládl ji běžný uživatel. To je případ fixačních jednotek v tiskárnách OKI nebo některých zapékacích jednotek Konica Minolta.

V jiných tiskárnách budete potřebovat více zručnosti nebo asistenci servisního technika. To je případ všech fixačních jednotek, které jsou v našem e-shopu označené jako „servisní díl“. Obvykle se jedná o jednotky do velkých kancelářských kopírek A3 nebo třeba o fuser do tiskáren Samsung Xpress C480 nebo zapékací jednotka do HP Laser 178nw.


Oprava fixační jednotky

V některých případech je možné místo celé fixační jednotky vyměnit pouze poškozený či opotřebený díl. Nejčastěji se mění některý z válců, fólie nebo topné těleso. Příkladem takového dílu je horní fixační válec do tiskáren Brother DCP-9020/HL-3140/3150/MFC-9140.

Výměnou konkrétní části fixační jednotky ušetříte značnou část nákladů. Oprava fuseru je vždy úkolem pro servisního technika.Články a nejčastější dotazy k fixačním jednotkám