Musím při plnění toneru vyměnit také čip?

Máte doma prázdný toner a uvažujete, že ho naplníte? Jak ale poznáte, zda je nutné při plnění toneru vyměnit i čip? Co se stane, když jej při plnění toneru nevyměníte? A bude i nadále fungovat nebo se tiskárna bez výměny čipu zablokuje?

Kde najdu informaci o tom, zda je nutné čip vyměnit?

Informaci o tom, zda je nutné při plnění toneru vyměnit také čip uvádíme vždy na stránce s konkrétním tonerovým práškem v sekci „Nutnost výměny čipu“. Pokud uvádíme, že je výměna čipu nutná, nebude naplněná kazeta bez něj fungovat.

Výměna čipu na toneru
Informaci o tom, zda je nezbytné vyměnit při plnění toneru i čip, naleznete na stránce detailu produktu u každého tonerového prášku.


Toner jsem naplnil a tiskne i bez nového čipu.

U některých modelů tiskáren se může stát, že tiskárna po vložení naplněného toneru se starým čipem bude tisknout i když uvádíme, že je výměna čipu nutná. V tom případě je nutné počítat s tím, že tiskárna přestane tisknout po několika desítkách vytištěných stran. Doporučujeme proto mít čip v zásobě a v případě, že tiskárna přestane tisknout jej vyměnit.


Na kterých tonerech není nutné čip při plnění měnit?

Tonery bez čipů

Jde zejména o tonery v starších tiskárnách vyrobených před rokem 2010, kdy ještě nebylo používání čipů běžné. Některé tiskárny jsou ještě stále v provozu. Příkladem je toner Q2612A a populární tiskárna HP LaserJet 1018. Výměna čipů se těchto tonerů netýká.

Na některých tonerech čip nenajdete.

Jde zejména o tonery v starších tiskárnách vyrobených před rokem 2010 a tiskárnách Brother prodávaných přibližně do roku 2018.

Jediným výrobcem, který ve svých tonerech čipy nepoužíval až do roku 2018, byl Brother. Mezi jeho poslední modely bez čipu patří toner TN-2320, který se používá například v tiskárně Brother DCP-L2500D.


Tonery s čipy, které není potřeba měnit

Nové tonery Brother mají čip, ten ale není nutné při plnění měnit.
Nové tonery Brother již čip mají, není ale nutné jej při plnění toneru měnit.

V současné době již ale čipy obsahují všechny tonery v nových tiskárnách. Pro majitele tiskáren Brother ale máme dobrou zprávu. I když tonery Brother čipy obsahují, nemusí se měnit. Čip totiž není využívaný pro funkci hlídání stavu toneru.

Čip není nutné měnit ani v případě některých nových tiskáren HP a Canon. V tomto případě nebude bez výměny čipu tiskárna zobrazovat stav toneru a může opakovaně zobrazovat upozornění o prázdném nebo padělaném toneru. Samotný tisk to ale neovlivní. Jsou to například tonery:


Potřebujete čip? Ten správný vyhledáte velmi jednoduše.

Pokud máte tiskárnu, která čipy vyžaduje, pomůžeme vám vybrat ten správný. Pro vyhledání správného čipu stačí jednoduše do vyhledávače níže zadat model tiskárny nebo jeho část (například pro vyhledání čipu pro tiskárnu OKI MC363dn stačí do vyhledávače zadat MC363).