Proč mizí barvy v tiskárně, i když s nimi netisknu? A jak tomu předejít?

To jsou jedny z nejčastějších otázek majitelů inkoustových tiskáren. Je vůbec možné, aby barevné náplně mizely před očima, ačkoliv je téměř nepoužíváte? A hrozí stejná věc i majitelům laserových tiskáren?

Odpověď je jednoduchá: ano je to možné. Vysvětlení hledejme ve způsobu, jakým inkoustové tiskárny fungují.


1. Pravidelné čištění tiskové hlavy

Hlavní příčinou mizení barev jsou naprogramované čistící cykly tiskárny. Během nich se v zájmu zachování kvality tisku z tiskové hlavy pravidelně odstraňují bublinky, nečistoty a zaschlý inkoust.

Protože se k čištění tiskových hlav používá barva z inkoustových náplní, dochází postupně k jejímu vypotřebování. A to bez ohledu na to, zda s barvami tisknete, nebo ne.

K tomuto „mizení barev“ v důsledku čištění dochází v inkoustových tiskárnách všech značek a nelze mu nijak zabránit.


2. S barvami tisknete, aniž byste o tom věděli

Nelze vyloučit, že barevné náplně používáte, i když tisknete pouze černobílé dokumenty. Jak je to možné?

Všechny tiskárny jsou ve výchozím stavu nastavené tak, aby tiskly všemi barvami. Při tomto nastavení se tmavé barvy včetně černé míchají ze všech barevných náplní. Postupně tak dochází k jejich vypotřebování.

Pokud tedy chcete tisknout pouze černou náplní, je nutné v nastavení tiskárny zvolit možnost tisku v odstínech šedé (grayscale). V tom případě se použije pouze černá náplň a barevné náplně vydrží déle.


3. Nastavení papíru

Pokud chcete tisknout černobíle, nezapomeňte kromě nastavení tisku v odstínech šedé také nastavit typ papíru na obyčejný (plain paper). Při volbě jiného typu papíru by mohlo opět docházet k míchání barev ze všech náplní.


Týká se „mizení barev“ pouze inkoustových tiskáren?

V laserových tiskárnách tiskové hlavy nenajdeme. K úbytku barev v důsledku jejich čištění tedy nedochází.

I v laserových tiskárnách ale může docházet k nepatrné spotřebě tonerů, i když zrovna netisknete. Týká se barevných tiskáren, ve kterých dochází k pravidelné kalibraci barev. Spotřeba toneru při tomto procesu je ale velmi malá a většinou nepostřehnutelná.

Kalibrace barev v laserové tiskárně OKI
Během kalibrace barev nanese laserová tiskárna malé množství toneru na přenosový pás. Spotřeba toneru při kalibraci je ale zanedbatelná.


Dejte si však pozor na nastavení tisku. V případě, že máte v předvolbách nastavený tisk všemi barvami, mohou se při tisku tmavých a černých ploch spotřebovávat barevné tonery. Nastavení typu papíru nemá u laserových tiskáren na spotřebu barevných tonerů zásadní vliv.


Získejte fotoprůvodce ZDARMA: