Jak bleskově rozeznat originální toner či cartridge od neoriginálního, a nepřijít tak o peníze

Používáte ve své tiskárně za každých okolností pouze originální tonery a cartridge? A zdá se vám, že kvalita tisku či spolehlivost již není, co bývala? Je možné, že se ve vaší tiskárně objevil produkt, který ve skutečnosti originální není. Ukážeme vám proto několik indicií, díky kterým snadněji rozeznáte originální toner od neoriginálního.

Používání neoriginálních tonerů a cartridge, pokud jsou kvalitní, určitě považujeme za dobrou cestu k nižším nákladům na tisk.

Vždy je ale dobré umět poznat, zda toner či cartridge, který vám prodejce prodal je skutečně ten, který jste požadovali.


Podezřele nízká cena? Zpozorněte

Ceny originálních tonerů a inkoustových náplní jsou do značné míry stanoveny výrobcem tiskárny. Cenové rozdíly mezi jednotlivými prodejci jsou u originálních tonerů velmi malé. Pokud vám někdo nabízí originály za poloviční cenu, raději se mu obloukem vyhněte.


Nízká cena originálu je vždy podezřelá.

Pokud vám někdo nabízí originály za poloviční cenu, raději se mu obloukem vyhněte.


Neoriginální (skoro) originál

Situace, kdy je v tiskárně neoriginální toner, i když se obsluha domnívá, že se jedná o originál, bývá podle našich zkušeností překvapivě velmi častá. Stává se to zejména tehdy, když prodejce toneru informaci o neoriginálním toneru zamlčí. Někdy představí svoje neoriginální tonery jako „shodné“ s originálem.

Jiní prodejci mají svoji značku registrovanou jako ochrannou známku a všechny své produkty rovnou označují jako originální. V tomto případě se ale rozhodně nejedná o originální spotřební materiál od výrobce, nýbrž také o neoriginální toner.

Správné označení neoriginálního toneru a cartridge nesmí být zavádějící. Vždy musíte vědět co kupujete a poctivý prodejce vám zároveň rozdíly mezi originálem a alternativním tonerem či cartridge rád vysvětlí.


Rozdíly mezi tonery v praxi

Krabice

Originální tonery (a inkoustové náplně) jsou vždy baleny v krabičkách s logem výrobce tiskárny. Originální krabice jsou často zabaleny tak, aby je nebylo možné bez znehodnocení otevřít. Neporušená originální krabice je tedy znamením, že v ruce držíte originální toner.

Originální toner HP s hologramem
Takto by měl vypadat nový originální toner do tiskárny HP - s hologramem a neporušenou pojistkou.
Originálny toner Canon s neporušenou krabicí a hologramem.
Originální toner Canon s neporušenou krabicí a hologramem.

Naproti tomu neoriginální krabice vůbec nesmí logo výrobce tiskárny obsahovat. Na krabici proto nejčastěji naleznete loga výrobce toneru a seznam tiskáren pro které je toner určený. Text na krabici by měl správně také upozornit na to, že se jedná o neoriginální výrobek.

Zde je příklad balení alternativního toneru TONERSYP. Informace o tom, že se jedná o alternativní toner najdete na krabici v několika místech.

Alternativní toner do tiskárny
Alternativní (neoriginální) toner by měl být vždy správně označen abyste byli schopni ho na první pohled od originálu odlišit.


Tonery a cartridge bez obalu

Pokud již nemáte originální obal od tonerů k dispozici, nezoufejte. I bez krabice lze jednoznačně určit, zda je toner či cartridge originální, nebo ne.

Odlišná konstrukce

Některé neoriginální tonery totiž již na první pohled vypadají jinak než tonery originální. Odlišná může být i samotná plastová konstrukce kazety, kterou si výrobce upravil.

Logo výrobce

Poznávacím znakem originálních tonerů je také logo výrobce tiskárny, které bývá různým způsobem vylisováno nebo vyryto do těla tonerové kazety nebo inkoustové náplně. Na renovovaných tonerech (ty, které jsou vyrobeny z prázdných originálních tonerů) bývá toto logo přelepené, zakryté krytkou, nebo zbroušené. Na neoriginálních kompatibilních tonerech (to jsou ty, které jsou vyrobeny z nových dílů) pak toto logo nenajdete vůbec.


Porovnání originálního, renovovaného a kompatibilního toneru do tiskárny OKI.
Porovnání tří typů tonerů podle původu. Originální (nahoře) s logem OKI a originální nálepkou. Renovovaný (uprostřed) s nálepkou výrobce, která překrývá logo OKI. Kompatibilní toner (dole) se již na první pohled od ostatních dvou liší konstrukcí.


Speciální nálepky a prvky

Neoriginální tonery poznáte také podle nálepek a speciálních prvků, které jsou na toneru oproti originálu navíc. Jedná se například o nálepky QC (kontroly kvality), nálepky s logem výrobce toneru a jiné bezpečnostní nálepky. Originální tonery jsou vždy čisté bez nálepek kontroly kvality a bez známek renovace.

Na originálních tonerech také v naprosté většině případů nenajdete uzávěry, které jsou typické pro tonery neoriginální (konkrétně pro nově vyrobené kompatibilní tonery).

Kompatibilní toner do tiskárny HP
Kompatibilní toner do tiskárny HP s bezpečnostní nálepkou a speciálním uzávěrem. Tyto dva prvky na originálním toneru nenajdete.


Máte pochybnosti? Obraťte se na nás.

Věříme, že vám tento článek pomůže rozeznat originální toner či cartridge od neoriginálního když to budete nejvíce potřebovat.

Pokud si ale stále nejste jisti, jaký toner či cartridge máte v tiskárně právě teď, napište nám a společně to zjistíme.