Mám vybrat originální, renovovaný, nebo kompatibilní toner? Zkušenosti, rozdíly a jak jich využít.

Došel vám toner v tiskárně a potřebujete náhradní? Pokud jste již někdy toner kupovali, pojmy originální, kompatibilní a renovovaný jistě znáte. Jak ale vybrat ten správný? Ukážeme vám, podle kterých kritérií se rozhodovat, abyste neudělali při nákupu chybu.

Začněme cenou. Jak jste si jistě všimli, originální tonery jsou často i několikanásobně dražší než renovované a kompatibilní tonery. Existuje však řada dalších rozdílů, které nemusí být na první pohled patrné.

Pojďme se proto na jednotlivé typy tonerů podívat detailněji.Originální tonery

Originální tonery jsou nové tonery vyráběné výrobcem tiskáren tak, aby co nejlépe fungovaly v konkrétním modelu tiskárny.


Cena

Příjem z prodeje tonerů je hlavním zdrojem příjmů výrobců tiskáren a pokrývá mimo jiné i vysoké náklady na vývoj nových modelů tiskáren. Proto jsou originální tonery obvykle mnohem dražší než tonery renovované a kompatibilní.


Počet stran

Originální tonery pro jednu tiskárnu se obvykle vyrábějí ve dvou kapacitách. Na speciální XXL tonery, které vytisknou v porovnání se standardními tonery více stránek, narazíte jen zřídka.


Kvalita a spolehlivost

Protože jsou tonery vyvíjeny na míru konkrétním modelům tiskáren, je kvalita a spolehlivost originálních tonerů velmi vysoká.

Ani originální tonery však podle našich zkušeností nejsou zcela bezporuchové a občas se i u nich vyskytne problém, který se musí řešit reklamací.

Originální tonery jsou obvykle mnohem dražší než tonery renovované a kompatibilní.

I u nich se však občas vyskytne problém, který se musí řešit reklamací.


Záruka

Výrobci originálních tonerů většinou poskytují záruku v minimální zákonné délce 24 měsíců. Někteří z nich však podnikatelům a firmám zkracují záruční lhůtu jen na 6 měsíců.

Nevýhodou je, že v případě reklamace toneru trvá její vyřízení obvykle 30 dní. Pokud potřebujete rychle tisknout, často nezbývá, než si mezitím zakoupit toner jiný.


Kdy je používat?

Originální tonery doporučujeme používat v případě, že potřebujete za každých okolností zachovat maximální spolehlivost vaší tiskárny a nevadí vám vysoká cena.


Originální toner do tiskárny HP
Originální tonery jsou dobrou volbou, pokud za každých okolností vyžadujete co nejvyšší kvalitu tisku a spolehlivost tiskárny.


Renovované/repasované tonery

Renovované tonery, také nazývané jako repasované, jsou neoriginální tonery vyrobené z již použitých prázdných originálních tonerů. Ty se rozeberou a důkladně vyčistí. Opotřebené díly jsou při renovaci vyměněny za nové, tonerová kazeta se naplní tonerovým práškem a nainstaluje se na ni nový čip.

Renovací tonerů se snižuje zátěž životního prostředí. Například nákupem jedné sady jednoho renovovaného toneru ušetříte až 10 kg oxidu uhličitého, který by byl jinak vypuštěn do atmosféry. Přibližně stejné množství vyprodukuje osobní auto při cestě autem z Olomouce do Ostravy.

Renovace tonerové kazety
V průběhu profesionální renovace se tonerová kazeta obsahující tonerový prášek musí důkladně vyčistit. Vyměněny jsou také díly, které se v průběhu prvního životního cyklu opotřebily.


Původ

Renovované tonery jsou obvykle vyrobeny lokálně, blíže místa prodeje. Jejich nákup je tedy ekologičtější i z tohoto pohledu.


Kvalita a spolehlivost

Na rozdíl od originálních tonerů, jejichž výroba je pod kontrolou jediné firmy, výrobců repasovaných tonerů existuje mnoho. Každý přitom používá odlišné materiály, postupy a řídí se jinými kvalitativními normami. Výsledná kvalita toneru se pak odvíjí nejen od kvality zpracování, ale také od kvality použitého materiálu.

Dbáme o to, aby si renovované tonery na tonersyp.cz udržovaly vysoký standard. Musejí se v tiskárně správně načíst, být k tiskárně šetrné a po celou dobu životnosti musejí kvalitně tisknout.

Abychom měli kvalitu pod kontrolou, vyvíjíme, vyrábíme a testujeme některé tonery sami. Jiné potom odebíráme od dalších výrobců z České republiky a Německa, kteří mají s výrobou daných modelů tonerů dlouholeté zkušenosti.

Nesmírně důležité je testování prodávaných tonerů, což obvykle prodejci nedělají. Bez důkladných testů prodejce nezjistí, co přesně prodává, a zároveň nemůže kvalitu průběžně vyhodnocovat.


Testovací stránky po vstupném testu tonerů OKI
Testovací tiskárny dostávají u nás pořádně zabrat. Během několika málo hodin vytisknou tisíce plnobarevných stran. Pokud tonery obstojí v takto velké zátěži, můžeme si pak být jisti, že budou spolehlivě fungovat i ve vaší tiskárně.


Záruka

V případě renovovaných tonerů a alternativních tonerů obecně se délka záruční lhůty u jednotlivých prodejců liší.

Například všechny renovované tonery TONERSYP dodáváme s doživotní zárukou. Ta trvá po celou dobu používání toneru až do jeho úplného vypotřebování.


Pro koho jsou ideální?

Renovované tonery doporučujeme používat v případě, že nechcete za tisk platit přehnaně vysoké sumy, ale zároveň požadujete rozumnou kvalitu tisku a spolehlivost.

Doporučujeme je především majitelům tiskáren, ve kterých podle našich zkušeností není vhodné používat kompatibilní tonery. Jsou to například:


Renovované tonery v tiskárně OKI
Pokud máte tiskárnu OKI a chcete ušetřit, doporučujeme používat výhradně renovované tonery od ověřeného výrobce. S kompatibilními tonery do tiskáren OKI nemáme dobré zkušenosti.Cena

Renovované tonery jsou mnohem levnější než originální. Kvůli lokální výrobě, vyšším nákladům na kvalitní díly a menšímu objemu výroby jsou zároveň zpravidla dražší než tonery kompatibilní.


Počet stran

V naší nabídce najdete také renovované tonery s navýšenou kapacitou. Označujeme je jako XXL a mohou vytisknout i o tisíce stran více než originální tonery.

Při renovaci tonerů máme také pod kontrolou množství tonerového prášku, kterým každý toner naplníme. Abychom zajistili, že toner vždy vytiskne nejméně tolik stran jako originál a v plné kvalitě, naplníme tonery o něco více. 


Kompatibilní tonery

Kompatibilní tonery vyrábějí různí výrobci z nových dílů, včetně plastového pouzdra. Kompatibilní spotřební materiál bývá zpravidla nejlevnější. Renovované a kompatibilní tonery souhrnně označujeme jako alternativní nebo neoriginální.


Původ a cena

Kompatibilní tonery jsou vyráběny především v Asii, zejména v Číně, většinou s důrazem na nízkou cenu. Proto jsou ceny kompatibilních tonerů v některých internetových obchodech až neuvěřitelně nízké.Kvalita a spolehlivost

Mezi výrobci kompatibilních tonerů jsou rozdíly v kvalitě a spolehlivosti nejvíce markantní. Doporučujeme se vyhnout nejlevnějším nabídkám, u kterých je velmi velká pravděpodobnost nízké kvality tisku nebo výrobní vady.

Pokud si však dobře vyberete, mohou kompatibilní tonery udělat dobrou službu, zejména v černobílých tiskárnách. Jak ale poznat, že kupujete toner, který bude dobře fungovat? Špatnou zprávou je, že to na první pohled snadno poznat nejde. Dobrou zprávou je, že kompatibilní tonery prověřujeme za vás.

  • Nabízíme pouze tonery od výrobců, se kterými máme historicky pozitivní zkušenosti a víme, že nekladou důraz pouze na cenu. Nekvalitní dodavatelé jsou u nás na „černé listině“ a jejich výrobky u nás neseženete.
  • Předtím než zařadíme některý z kompatibilních tonerů do nabídky, důkladně jej otestujeme. Kontrolujeme, zda toner vytiskne správný počet stran a zda se u něj v průběhu životnosti neobjeví žádné poruchy. Zjistíme tak, zda je výrobce vůbec schopen vyrobit toner, který funguje, jak má.
  • Kvalitu tonerů testujeme průběžně. V případě některých typů tonerů dokonce testujeme před odesláním každý kus. Díky tomu odhalíme 100 % závad, které by vás jinak nepříjemně překvapily hned po vložení toneru do tiskárny.


Záruka

Záruka u kompatibilních tonerů se u jednotlivých prodejců liší. U nás poskytujeme na všechny kompatibilní tonery TONERSYP doživotní záruku, jako v případě renovovaných tonerů.


Pro koho jsou ideální?

Kompatibilní tonery, pokud jsou kvalitní, dobře poslouží zejména v některých černobílých tiskárnách. Pokud vlastníte některý model z níže uvedeného seznamu a chcete ušetřit, neváhejte po kompatibilním toneru sáhnout.

Kompatibilní tonery dodáváme například do tiskáren:


Správný výběr neoriginálního toneru bez starostí a porovnávání

I když nejvyšší kvality tisku a spolehlivosti dosáhnete s tonery originálními, patřičně si za to připlatíte. Pokud ale nechcete (mnohdy zbytečně) platit tisíce korun navíc, je na místě sáhnout po alternativních tonerech.

Zatímco v barevných laserových tiskárnách a černobílých tiskárnách vyšších tříd máme nejlepší zkušenosti s renovovanými tonery, pro levnější černobílé tiskárny jsme si dokázali vybrat i mezi cenově dostupnější kompatibilními tonery.

Správný výběr alternativního toneru do vaší tiskárny

závisí mnohem více na spolehlivosti výrobce a na kvalitě každého konkrétního výrobku, než na typu toneru.


Jak je tedy snadno a rychle vybrat?

Chceme vám výběr toneru co nejvíce zjednodušit tak, abyste nemuseli zbytečně ztrácet čas.  Proto v naší nabídce najdete pouze tonery, které jsou zkrátka spolehlivé a fungují – bez ohledu na to, zda jsou originální, kompatibilní nebo renovované. Stačí je vložit do tiskárny a bez obav tisknout.

Správný toner do vaší tiskárny snadno najdete v kategorii Tonery do tiskáren.