Protřepání docházejícího toneru? Kdy pomůže a kdy je zbytečné?

Patříte-li mezi dlouholeté uživatele tiskáren, jistě jste se někdy pokusili prodloužit životnost toneru jeho protřepáním. Tento trik je známý již mnoho let. Je ale skutečně účinný? A hrozí při něm poškození toneru nebo tiskárny?

Proč protřepání toneru (někdy) funguje?

Pokud je prášku v zásobníku málo, projeví se to v některých případech postupným blednutím výtisků, a to zpravidla pouze v jedné části tištěné stránky. Tonerový prášek je totiž v zásobníku nerovnoměrně rozprostřen.

Protřepáním toneru pak docílíte rovnoměrného rozložení tonerového prášku v tonerové kazetě a (dočasného) zvýšení kvality tisku. Můžete tak s (téměř prázdným) tonerem vytisknout ještě několik (desítek) stran.

Protřepání toneru je možné opakovat až do úplného vypotřebování tonerového prášku. Poté již třepání nebude mít na kvalitu tisku (téměř) žádný vliv.

Tisk s téměř prázdným tonerem
Takto může vypadat výtisk z toneru, který je téměř prázdný. Po protřepání můžete s tonerem vytisknout ještě několik desítek stran.


Kterých tonerů se prodloužení životnosti protřepáním týká?

Prodlužovat životnost toneru protřepáním má smysl v případě tonerových kazet „vše v jednom“, které znáte především z tiskáren HP, Canon nebo Samsung. Částečně dává smysl také v případě tonerových kazet, jejichž součástí je developerový válec, jako je tomu například u tonerů do tiskáren Brother.


Tonery do tiskáren HP, Canon nebo Samsung doporučujeme protřepat ještě předtím, než je nainstalujete do tiskárny.

Díky tomu se tonerový prášek v kazetě rovnoměrně rozprostře a tiskárna bude od začátku tisknout kvalitně a rovnoměrně. Pokud je součástí toneru přepravní pojistka, toner protřepte ještě před jejím vytažení.


Jakmile tiskárna zcela přestane kvůli prázdnému toneru tisknout, nemá již jeho protřepávání žádný smysl.

K tomuto „zablokování“ dochází nejčastěji v případě tiskáren Samsung a Lexmark, někdy také u tiskáren Brother. Tiskárny HP a Canon obvykle umožňují pokračovat v tisku i po dosažení konce životnosti tonerové kazety.


Toner do tiskárny HP
Toner do tiskárny HP, u kterého má protřepání smysl. Tato tiskárna totiž umožňuje pokračovat v tisku i po dosažení konce životnosti tonerové kazety.


Zablokování tiskárny z důvodu prázdného toneru
Pokud se tiskárna z důvodu prázdného toneru zablokuje, protřepání toneru již nepomůže a toner bude potřeba vyměnit.Tiskne vaše tiskárna bledě? Nemusí jít o prázdný toner.

Bledý tisk nemusí být vždy znakem docházejícího toneru. Někdy se tak projevují i závady jiných dílů v tiskárně.Kdy třepání toneru nepomůže

Zablokování tiskárny kvůli prázdnému toneru je pouze jedním z případů, kdy je třepání toneru zcela zbytečné.

Dalším případem jsou tonery, které slouží pouze jako zásobníky tonerového prášku. Najdeme je ve většině tiskáren OKI, Kyocera a v některých barevných tiskárnách Xerox a Lexmark. Týká se to také velkých kancelářských laserových kopírek všech značek.

Proč je třepání v tomto případě zbytečné? Tonerový prášek se totiž v těchto tiskárnách nepřenáší na papír přímo z tonerové kazety, ale až ze zobrazovacího válce. Zároveň vždy dojde ke zmíněnému zablokování tiskárny kvůli (téměř) prázdnému toneru. Docházející toner se tak „nestihne“ projevit na kvalitě tisku.

Toner do tiskárny Xerox WorkCentre 6025
Toner do tiskárny Xerox sloužící pouze jako zásobník tonerového prášku, který se později přenese „dovnitř“ tiskárny. U tohoto toneru je třepání opravdu zbytečné.


Můžu třepáním toneru něco poškodit?

Dobrou zprávou je, že protřepáním toneru nemůže dojít k jeho poškození nebo k poškození tiskárny. Klidně jím tedy zatřepejte, nemáte co ztratit. Tedy až na zašpinění kanceláře nebo domácnosti, které nelze vyloučit.


Stáhněte si fotoprůvodce zdarma