3 pravidla bezpečného používání kompatibilních tonerů ve velkých kopírkách

Vlastníte-li velkou kancelářskou kopírku formátu A3, možná jste zvažovali, zda je bezpečné používat v ní kompatibilní tonery, nebo raději zůstat u originálů. Láká vás úspora nákladů, ale nechcete riskovat poškození tak drahého stroje? Nebo kompatibilní tonery již ve vaší kopírce používáte a zajímá vás, na co si dát pozor?

Tyto 3 pravidla používání kompatibilních tonerů v kopírkách se týkají zejména těchto značek:

  • Konica Minolta
  • Ricoh
  • Nashuatec
  • Gestetner
  • Sharp


1. Vybírejte tonery pouze od prémiových výrobců

Na světě existuje mnoho výrobců, kteří se zabývají téměř výhradně výrobou tonerů do kopírek formátu A3 a do menších strojů tonery nevyrábějí.

Díky vysoké specializaci a investicím do výzkumu a vývoje jsou jejich produkty velmi kvalitní. Používání tonerů od těchto výrobců je bezpečné a tisk je kvalitní.

Jak ale takového výrobce poznat? Dobrým indikátorem je země původu. Pocházejí zejména z Japonska, někteří pak z USA nebo Taiwanu. Z těchto zemí pocházejí i výrobci tonerů do kopírek, které nabízíme v našem e-shopu.

Toner do kopírky Konica Minolta
Kompatibilní toner do kopírky Konica Minolta s práškem vyrobeným v Japonsku.


2. Používejte tonery pouze od jednoho výrobce

Když už se rozhodnete pro jednoho výrobce tonerů a jste s ním spokojeni, neměňte jej.

Jednou z hlavních chyb při používání kopírek formátu A3 je střídání kompatibilních tonerů od různých výrobců. To vede zpravidla ke snížení kvality tisku ve formě různých defektů, šmouh, pruhů a podobně. U barevných kopírek se pak tyto problémy vyskytují častěji než u černobílých.

Co když ale z nějakého důvodu opravdu potřebujete výrobce či dodavatele změnit? V tom případě před vložením tonerů od nového výrobce použijte jednu sadu originálních tonerů, které problémy s přechodem eliminují.

Tonery do kopírky
V kopírce je důležité používat kompatibilní tonery od stejného výrobce.


Pokud z nějakého důvodu opravdu potřebujete výrobce či dodavatele změnit,

použijte před vložením tonerů od nového výrobce jednu sadu originálních tonerů. Díky tomu zamezíte problémům s přechodem mezi dodavateli.

3. Nezapomeňte na pravidelnou údržbu

Velké kopírovací stroje obvykle používá velký počet osob a dostávají pořádně zabrat. Aby byla zachována jejich plná funkčnost a kvalita tisku, je nezbytné kopírku pravidelně servisovat.

Technik při údržbě vyčistí a seřídí všechny důležité součástky. Kopírka tak bude správně podávat papír, sníží se počet záseků, defektů tisků a barevnost dokumentů zůstane zachována.

Servis kopírky
Pravidelná údržba je důležitá pro zachování bezproblémového chodu vaši kopírky.