Jak vybrat tiskárnu: 10 výhod a nevýhod laserových tiskáren

Zvažujete nákup tiskárny a nevíte, jaké technologii dát přednost? Při rozhodování vám pomůže tento seznam největších předností a slabin laserových tiskáren.

Rychlý přehled


Výhody laserových tiskáren

1. Dobrá kvalita tisku

Kvalitu tisku laserových tiskáren oceníte především tehdy, tisknete-li převážně dokumenty na běžný kancelářský papír.

Jak je možné, že jsou texty a grafika vytištěné na laserové tiskárně mnohem ostřejší než u tiskáren inkoustových? Je to dáno především technologií tisku.

Zatímco v inkoustových tiskárnách se barva (v podobě inkoustu) do papíru vpíjí, laserová tiskárna fixuje barvu (ve formě tonerového prášku) na povrch papíru vysokou teplotou. I proto se dokumenty vytištěné na laserové tiskárně nerozpijí ani při styku s vodou.

Vysoká ostrost tisku je přitom samozřejmostí i u levnějších laserových tiskáren a i při použití levnějšího papíru.

Tisk na černobíle laserové tiskárně HP Laser 107w
Dokumenty vytištěné laserovou tiskárnou vynikají vysokou ostrostí. Platí to i pro levnou černobílou laserovou tiskárnu HP Laser 107w, ze které je tento výtisk. Kvalita tisku se přitom nezhoršuje ani při použití levného papíru.


2. Spolehlivost a dlouhá životnost tonerů

Zasychání inkoustu v tiskárně je jeden z nejčastějších problémů majitelů inkoustových tiskáren. Pokud si však koupíte tiskárnu laserovou, můžete ho pustit z hlavy.

Laserová tiskárna nikdy nezaschne. Nemá totiž tiskovou hlavu a k tisku používá suchý tonerový prášek vyrobený převážně z plastu.

Ze stejného důvodu potěší i trvanlivost tonerů, které můžete mít v zásobě i několik let bez toho, aby ztratily na kvalitě či funkčnosti.

Věděli jste, že

pokud nakupujete alternativní tonery na Tonersyp.cz, můžete nepoužité tonery do laserových tiskáren do roka od zakoupení vrátit a vyměnit je za peníze, nebo jiné zboží?


3. Dlouhá životnost tiskárny

Pokud se o laserovou tiskárnu správně staráte, používáte kvalitní tonery a pravidelně vyměňujete další potřebné díly, vydrží vám v běžném kancelářském či domácím prostředí několik let a mnoho tisíc stránek.

V praxi jsme se setkali i s případy, kdy malá černobílá laserová tiskárna s udávanou životností kolem 50 000 stránek jich vytiskla více než 200 000 a stále fungovala. Jediné, co se v ní přitom měnilo, byl toner, kterých tato tiskárna spotřebovala neuvěřitelných 100 kusů.

I mezi laserovými tiskárnami se občas objeví modely vysloveně nepovedené (například některé z prvních barevných laserových tiskáren od firmy Samsung). Jedná se ale spíše o výjimky, které pravidlo dlouhé životnosti potvrzují.


4. Vysoká zátěž

Většina laserových tiskáren je stavěna na vysokou kancelářskou zátěž. Výjimku tvoří nejlevnější modely, které jsou určené pro domácí, méně náročné tiskové úlohy. I ty ale zvládnou jednorázově vytisknout desítky, či dokonce stovky stránek.

Při výběru tiskárny podle předpokládané zátěže narazíte na pojmy doporučená a maximální měsíční zátěž.


Maximální měsíční zátěž uvádí nejvyšší počet stránek, které je tiskárna schopna vytisknout za měsíc. Tomuto počtu výtisků bychom se rozhodně neměli blížit opakovaně, jinak se tiskárna může pokazit.

Hodnota maximální měsíční zátěže je obvykle relativně vysoká, a to i u levných tiskáren. Například u tiskárny HP Laser 107w, která patří mezi nejlevnější na trhu, je maximální měsíční zatížení 10 000 stránek. Tiskárna Canon MF443dw, která patří do střední třídy, zvládne až 80 000 stránek měsíčně.


Doporučená měsíční zátěž uvádí přibližný počet stránek, které je vhodné měsíčně vytisknout, aby byla tiskárna v ideální kondici. Právě toto číslo sledujte při výběru laserové tiskárny.

Doporučená zátěž býva násobně nižší než ta maximální. Například u výše zmíněné tiskárny HP Laser 107w je doporučená měsíční zátěž 1 500 stránek, v případě Canonu MF443dw je to 4 000 stránek.


5. Výhody černobílých laserových tiskáren

Spokojíte se s černobílým tiskem? Potom si vystačíte s černobílou neboli monochromatickou laserovou tiskárnou. Nejlépe tak využijete obecné výhody laserové technologie:

  • ČB laserové tiskárny jsou levné a dají se pořídit i za méně než 2 000 Kč.
  • Jsou rychlé, protože tisknou pouze jednou barvou.
  • Jsou spolehlivé a dlouho vydrží, protože mají méně dílů než tiskárny barevné.
  • Mají velmi nízké náklady na tisk, protože používají pouze jeden toner.

Na trhu existují i monochromatické inkoustové tiskárny nabízené firmou Epson

Jejich předností je například rychlost nebo nízké náklady na tisk. Jsou však o něco dražší než laserové tiskárny se srovnatelnými funkcemi a své místo najdou zejména ve firemních provozech.


Nevýhody laserových tiskáren

1. Vyšší pořizovací cena

I když je pravdou, že nejlevnější černobílou laserovou tiskárnu lze pořídit i za méně než 2 000 Kč, za většinu modelů dáte tisícovek více. Dražší jsou zejména ty barevné. Jejich ceny začínají přibližně na 4 000 Kč a rostou v závislosti na počtu funkcí a nákladech na tisk.

Ceny multifunkčních laserových tiskáren se skenerem, s barevným tiskem, wifi a s rozumnými náklady na tisk budou začínat minimálně na dvojnásobku, tedy na 8 000 Kč.

Naproti tomu k nákupu barevné inkoustové multifunkční tiskárny vám bude stačit i něco málo přes tisíc korun. Za 5 tisíc pak pořídíte opravdu superúspornou multifunkční inkoustovou tiskárnu s lahvičkovým doplňováním inkoustu (tzv. tankový systém).

Srovnání pořizovacích cen inkoustových a laserových multifunkčních tiskáren s Wifi
Porovnání pořizovací ceny inkoustových (vlevo) a laserových multifunkčních tiskáren s Wifi.


2. Velké rozměry a vysoká hmotnost

Po doručení laserové tiskárny je nejeden zákazník překvapen její velikostí. Stalo se nám také, že si kvůli ní zákazník svůj nákup dokonce rozmyslel.

I když v posledních letech došlo ke značné miniaturizaci, většina laserových tiskáren má relativně vysokou hmotnost. Těžší a větší jsou tiskárny barevné, protože obsahují více dílů.

Naopak ty černobílé mohou mít velmi příjemné rozměry. Ty nejlevnější a nejmenší hravě odnesete pod paží a vejdou se i na ten nejmenší pracovní stůl.

Porovnání hmotnosti vybraných barevných a černobílých laserových tiskáren
Porovnání hmotnosti vybraných barevných a černobílých laserových tiskáren. Zatímco ty barevné (OKI C332 a Canon MF643cdw) jsou relativně těžké, nejlevnější černobílé (například HP Laser 107w) unese i ten nejmenší pracovní stoleček.


3. Vysoká cena barevných tonerů

Majitele barevné laserové tiskárny někdy nemile překvapí cena za sadu originálních tonerů. Ta totiž často převyšuje cenu nových tiskáren, zejména těch levnějších.

Cena náhradních tonerů do barevné laserové tiskárny je často vyšší než nová tiskárna.

Je ale potřeba si uvědomit, že standardní tonery zakoupené samostatně mají mnohem vyšší kapacitu než tzv. startovací tonery, které jsou součástí tiskárny při jejím zakoupení.

Cenu náhradních tonerů lze srazit použitím tonerů kompatibilních nebo renovovaných. I ty ale, pokud jsou kvalitní, vyjdou v případě barevných tiskáren na několik tisíc korun.


4. Vyšší spotřeba elektrické energie

Nároky laserových tiskáren na elektrickou energii jsou v porovnání s inkoustovými tiskárnami mnohem vyšší. Výrobci se sice snaží spotřebu laserových tiskáren srazit, jsou ale limitováni jejich technologií.

Laserová tiskárna ke své činnosti potřebuje energii k roztočení motorů, které pohánějí jednotlivé díly v tiskárně, včetně tonerů, přenosových pásů, zapékacích jednotek a ventilátorů. A protože se toner v laserové tiskárně fixuje na papír teplem, potřebuje tiskárna i energii k zahřátí topného tělesa v zapékací jednotce.

Máme však i dobrou správu. Zatímco při tisku spotřebovávají laserové tiskárny mnohem více energie, v režimu spánku jsou na tom podobně jako tiskárny inkoustové a jejich spotřeba se pohybuje okolo 1 W.

Průměrná spotřeba elektrické energie při tisku u vybraných laserových tiskáren a u inkoustových tiskáren
Průměrná spotřeba elektrické energie při tisku vybraných laserových tiskáren (vlevo) a inkoustových tiskáren (vpravo). Zdroj: https://www.energyefficiencydatabase.com/inkjet-vs-laser.php a databáze výrobců.


5. Tiskárna jako zdroj znečištění?

V posledních několika letech se často mluví o možném znečištění pracovního prostředí laserovými tiskárnami. Na dané téma vzniklo několik vědeckých studií, které prokázaly, že během tisku na laserové tiskárně roste v okolním vzduchu koncentrace ozonu a pevných částic. Po ukončení tisku tyto koncentrace klesaly.

Při používání laserových tiskáren je proto dobré pravidelně větrat. Větší kopírky mají také ve výbavě ozonové filtry, které doporučujeme pravidelně měnit.


Závěrečný verdikt

Pokud zjistíte, že výhody laserových tiskáren ve vašem případě převládly nad uvedenými nevýhodami, zbývá ještě výběr konkrétního modelu. Při něm pamatujte na následující:

  • Vystačíte si s černobílým tiskem? Pořiďte černobílou tiskárnu a budete tisknout levněji.
  • Nechcete zbytečně vyhazovat peníze za provoz? Před pořízením tiskárny si předem ověřte dostupnost a cenu náhradních tonerů.

Potřebujete další rady s výběrem konkrétní tiskárny? Najdete je zde:


Užitečný ebook pro vás ZDARMA: