Z čeho se vyrábí tonerový prášek? Přehled základních ingrediencí tajných receptur

Každý výrobce laserových tiskáren si tajemství složení tonerového prášku ve svých tonerech pečlivě střeží. Tajné jsou také poměry jednotlivých složek, a zejména speciální přísady, které dělají tonerový prášek jednotlivých výrobců unikátní.

Můžeme se ale podívat na to, z jakých látek je tonerový prášek vyroben nejčastěji a jakou úlohu v něm jednotlivé komponenty plní.

Plast

Možná vás překvapí, že většinu tonerového prášku tvoří malé částečky plastu. Dříve se pro jeho výrobu používal styren akrylát, který najdeme v některých typech tonerového prášku pro starší černobílé tiskárny i dnes.

S příchodem barevných laserových tiskáren se ale do popředí dostal plast, se kterým se běžně setkáváme v každodenním životě – polyester.

Oproti styren akrylátu má polyester několik výhod. Má například nižší zapékací teplotu a je odolnější. Hodí se tak do modernějších tiskáren, které jsou rychlejší a energeticky úspornější.

Složení tonerového prášku na krabici toneru
Složení tonerového prášku na krabici toneru do tiskáren UTAX. Tonerový prášek v tomto toneru obsahuje styren-akrylát.


Vosk

Pokud by tonerový prášek obsahoval pouze malé částečky plastu, při průchodu zapékací jednotkou by se nalepil na její válce a došlo by k zaseknutí papíru a poškození jednotky.

Proto je součástí tonerového prášku také polypropylenový vosk, který přilnutí k válcům zapékací jednotky zabrání.


Oxid křemičitý

K tomu, aby se jednotlivé tonerové částečky neshlukovaly a mohly být z tonerové kazety dobře naneseny na papír, slouží oxid křemičitý. Tonerový prášek má díky němu po rozmíchání tekutou konzistenci, což oceníte i při svépomocném plnění toneru. Pokud toner před plněním dobře protřepete, bude plnění velmi snadné.


Barviva

V každé barevné tiskárně najdete tonery čtyř barev – černý, azurový (cyan), purpurový (magenta) a žlutý. Barevnost každého tonerového prášku je dána použitými pigmenty.

K zabarvení tonerového prášku v černých tonerech se používají uhlíkové saze. Díky jejich dokonalé absorpci světla jsou vytištěné dokumenty naprosto černé.

K dosažení syté a stálé azurové barvy se používá ftalocyaninová modř.

K obarvení tonerového prášku do purpurova se používá chinakridonová červeň.

Součástí žlutého tonerového prášku jsou pak barviva na bázi benzimidazolonu.


Zdokonalování vlastností a tvaru tonerových částic

Kromě složení tonerového prášku zdokonalují výrobci také tvar a velikost částeček tonerového prášku.

Dříve měly částice tonerového prášku větší velikost a nepravidelný tvar. Moderní chemické postupy umožňují vyrábět prášek s menšími a pravidelnými částečkami. Díky tomu mohou mít moderní tiskárny například vyšší rozlišení tisku.

Porovnání toneru EA od Xeroxu a levnějšího toneru
Částečky tonerového prášku EA od společnosti Xerox pod elektronovým mikroskopem (vlevo) a částečky tonerového prášku vyrobeného starší technologií (vpravo).


Video: Tonerový prášek v moderních barevných tiskárnách HP


Vyhledání tonerového prášku do tiskárny

Tonerový prášek, čipy a další pomůcky, které budete při plnění potřebovat, snadno najdete pomocí vyhledávacího formuláře níže. Stačí zadat váš model tiskárny nebo jeho část.

Například pro vyhledání materiálu k plnění tonerů do tiskárny Brother DCP-L2512, stačí do vyhledávače zadat L2512. Můžete také zadat označení toneru, který chcete plnit, například TN-2421.