Jak vybrat tiskárnu s ohledem na náklady na tisk

Správný výběr tiskárny je velmi důležitý nejen z hlediska jejích funkcí, ale také z hlediska budoucích nákladů na tisk. Problém s vysokými náklady ale často uživatelé řeší až v momentě prvního nákupu náhradních tonerů či náplní.

Máme pro vás proto několik tipů, jak správně vybírat tiskárnu, a jak se vyhnout nejčastějším chybám, které zákazníci dělají.

1. Letáky odložte stranou

Akční nabídky hypermarketů a velkých obchodních řetězců, které se zabývají prodejem elektra, mohou být velkým lákadlem. Kromě prodejců si toho jsou vědomi také výrobci a své nejlevnější modely tiskáren nabízejí za cenu, která nepokrývá ani výrobní náklady.

Výrobci však mají vše dobře spočítané a zákazníci jejich taktiku obvykle odhalí až při prvním nákupu toneru či inkoustové náplně. Jejich cena totiž často převyšuje cenu nové tiskárny. Jejich kapacita je navíc velmi nízká a s novými modely se neustále zmenšuje, což nutí spotřebitele k častějšímu nákupu tonerů.

Náklady na tisk jsou tak neúměrně vysoké. Při nákupu v hypermarketu je proto třeba dávat pozor na podezřele výhodné nabídky a akční letáky odložit stranou.

Obchodní řetězce navíc v propagačních materiálech zřídka doporučují tiskárnu nejvýhodnější pro zákazníka, ale zaměřují se na prodej modelů, na kterých později vydělají nejvíce.

Tip: Při nákupu tiskárny z akční nabídky si dopředu zjistěte, kolik budou stát tonery či inkoustové náplně.

Tiskárna s levnými náplněmi vám v průběhu let ušetří spoustu peněz. Ceny náplní snadno zjistíte například v našem vyhledávači.


2. Zvažte své potřeby

Plánujete tisknout fotografie, studijní materiály, faktury či jiné dokumenty? Bude tiskárna určená k domácímu občasnému použití, nebo má sloužit deseti kolegům v účetní firmě? Všechny tyto otázky je důležité při výběru tiskárny zodpovědět.

Zatímco velká účetní firma ocení zátěžovou tiskárnu či multifunkční zařízení, které zvládne zvýšený nápor například v období daňových přiznání, v domácnosti vám k občasnému tisknutí dokumentů či studijních materiálů bohatě postačí malá laserová tiskárna.

Zvažte také, zda nevyhnutelně potřebujete tiskárnu barevnou. Barevné výtisky sice lahodí oku daleko více než černobílé, pokud však budete tisknout pouze interní dokumenty, může se provoz zbytečně prodražit. Barevné tiskárny používají čtyři tonery namísto jednoho, a ty budete muset pravidelně měnit.


Tip: Zvažte, zda všechny vymoženosti a funkce moderních tiskáren stojí za náklady,

které během provozu později zaplatíte.


3. Jaké jsou možnosti snížení nákladů

Před samotnou koupí tiskárny zkuste zjistit, zda existují levnější alternativní náplně, se kterými můžete ušetřit tisíce korun. Výrobci v poslední době chrlí jeden nový model za druhým a při koupi nejnovějších se může stát, že levnější alternativní toner zatím neexistuje.


Tip: Pokud máte pochybnosti, zeptejte se nás, zda jsou náplně dostupné či v jakém časovém horizontu je lze očekávat.

Rádi vám poradíme.

Náklady na tisk však nejsou tvořeny pouze cenou toneru. Při přemýšlení, jak vybrat vhodnou tiskárnu, je nutné brát v potaz také další důležitou položku. Tou je spotřeba papíru, která v některých případech tvoří až 50 % z ceny vytištěné stránky.


Tip: Při větších objemech tisku proto zvažte zakoupení tiskárny s automatickým duplexem (oboustranným tiskem).

Tato šikovná funkce vám ušetří čas strávený manuálním obrácením papíru.


Laserové tiskárny s automatickým duplexem poznáte podle písmenka v názvu modelu.Další část nákladů tvoří spotřeba elektrické energie. Ta je při inkoustových tiskárnách zanedbatelná, při velkoobjemových laserových tiskárnách však může být značná. Pokud velkou tiskárnu nevyužijete, raději si pořiďte menší.


4. Starší neznamená horší

Zpravidla platí, že ceny alternativních tonerů a náplní pro konkrétní tiskárnu časem klesají. Pokud již tiskárnu máte, zvažte, zda je její výměna nutná.


Tip: Někdy je výhodnější si pořídit použitou tiskárnu, která vyhovuje vašim potřebám.

Za cenu low-endové tiskárny tak můžete mít tiskárnu z vyšší kategorie, která bude mít nižší náklady na tisk a třeba i další doplňkové funkce.


5. Poraďte se

Ať jsou již vaše požadavky na tiskárny jakékoliv, je dobré se před koupí poradit. Rádi vám s výběrem tiskárny pomůžeme. Vybereme vám nejen tiskárnu s levnými náplněmi, ale zároveň takovou, která bude mít všechny funkce, které potřebujete. Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat.


Dostupnost a ceny tonerů a náplní do nové tiskárny

Dostupnost a ceny tonerů a náplní do nové tiskárny snadno zjistíte pomocí vyhledávacího formuláře níže.

Do vyhledávacího pole stačí zadat model tiskárny nebo jeho část. Například pro ověření dostupnosti a ceny toneru do tiskárny HP Laser 107w stačí do vyhledávacího pole zadat 107w.Kontaktujte nás