5 klíčových zásad plnění tonerů OKI, aby tiskly dlouho a kvalitně

Doplněním prázdných tonerů v tiskárnách OKI můžete ušetřit až 80 % nákladů na tisk v porovnání s použitím nového originálního toneru. Navíc se zachováte ekologicky, neboť váš prázdný toner místo zahození opakovaně využijete. Připravili jsme pro vás seznam doporučení, s nimiž toner naplníte správně a budete s kvalitou tisku spokojeni.

1. Ověřte si, že je váš toner vhodný k plnění

Než se pustíte do plnění prázdného toneru, ověřte si, že se na to hodí.


✓ Tonery do tiskáren OKI, které lze naplnit:

Standardní originální tonery

 • Poznáte je podle vystouplého loga OKI na toneru a podle originální nálepky.

Renovované tonery

 • Poznáte je podle neoriginální nálepky, kterou většinou bývá přelepeno logo OKI.
 • Doporučujeme plnit je pouze tonerovým práškem pocházejícím od stejného výrobce jako renovovaný toner (například renovované tonery TONERSYP můžete naplnit tonerovým práškem stejné značky).
Originální a renovované tonery do tiskáren OKI vhodné k svépomocnému plnění
Dvě varianty originálních tonerů (nahoře) a renovovaný toner do tiskáren OKI. Všechny tyto varianty lze svépomocně naplnit.


Startovací tonery v černobílých tiskárnách

 • Startovací toner v nejběžnějších černobílých tiskárnách je možné znovu naplnit. Na boku toneru najdete prázdný slot pro umístění čipu. Jde například o tonery do tiskáren OKI B401, MB441, MB451, B411, B412, B431, B432, B512, MB471, MB461, MB472, MB492 a další.
 • Pozor! Startovací toner v barevných tiskárnách OKI nelze naplnit.
Startovací toner v černobílých tiskárnách OKI je možné znovu naplnit.
Tento startovací toner z černobílé tiskárny OKI je možné znovu naplnit. Na boku toneru najdete prázdný slot pro umístění čipu.


Ve výše uvedených případech máte jistotu, že bude tiskárna s naplněnými tonery tisknout pořád kvalitně, bude správně zobrazovat úroveň toneru a nebude zobrazovat chybové hlášky.


✘ Tonery do tiskáren OKI, které nejsou vhodné k plnění

Kompatibilní tonery čínské výroby

 • Poznáte je podle přidaného plnícího otvoru s uzávěrem nebo podle dalších specifických nálepek (například QC passed).
 • Proč nejsou tyto tonery vhodné k plnění? Obsahují totiž tonerový prášek neznámého původu. Část z něj zůstává v optické jednotce a po smíchání s jiným tonerovým práškem může dojít ke zhoršení kvality tisku.
Kompatibilní tonery čínské výroby
Kompatibilní tonery čínské výroby nejsou k plnění vhodné. Promíchání starého prášku s novým by mohlo vést k nekvalitnímu tisku, nebo k poškození obrazového válce. Poznáte je podle specifických nálepek a prvků, například nálepek QC passed, nebo speciálních plnících otvorů.


Startovací tonery v barevných tiskárnách OKI

 • Startovací tonery v barevných tiskárnách nemají místo na uchycení čipu. Toner byste sice mohli naplnit tonerovým prášekm, ale bez čipu by se v tiskárně nenačetl.
 • Zjistili jste, že máte pouze startovací tonery? V tom případě doporučujeme zakoupit renovované tonery TONERSYP. Po jejich vypotřebování je můžete dále neomezeně plnit materiálem TONERSYP.
Jaké tonery lze tonerovým práškem naplnit?
Porovnání standardního (vlevo) a startovacího toneru OKI. Na startovacím toneru není slot pro vložení čipu a nebylo by jej po naplnění možné použít.


2. Používejte tonerový prášek pouze od jednoho dodavatele

V našich testech jsme se přesvědčili, že tonerový prášek má v tiskárnách OKI zásadní vliv nejen na kvalitu tisku, ale i na životnost dalších dílů tiskárny, zejména pak obrazových válců. Důležitá je přitom jak kvalita prášku, tak používání stejného prášku při opakovaném plnění.

Pokud tedy plníte tonery opakovaně, používejte pouze materiál od jednoho spolehlivého výrobce či dodavatele.


3. Používejte čipy od stejného výrobce

Výběr čipů je stejně důležitý jako výběr tonerového prášku. Dodavatelů je bezpočet, kvalita jejich zboží však kolísá. Funkční čipy tiskárna ihned rychle a bez problémů načte. Nekvalitní pak způsobí stresující chybové hlášení s neznámými kódy.

U barevných tiskáren OKI je pak obzvlášť důležité používat pro toner každé barvy čipy od stejného dodavatele/výrobce. Míchání čipů od různých neoriginálních dodavatelů často způsobuje již zmíněná chybová hlášení.

Výjimkou jsou čipy originální, které lze s neoriginálními čipy kombinovat. Pokud vám originální tonery docházejí postupně, můžete je také postupně plnit.Čipy do tiskáren OKI od stejného výrobce
V barevných tiskárnách používejte čipy od stejného výrobce. Použití čipů od různých výrobců způsobuje problémy a chybová hlášení.


4. Vyčistěte tonerovou kazetu a odpadní zásobník

Pokud plníte originální toner poprvé, doporučujeme z něj vysypat/vyklepat zbylý tonerový prášek. Možná si řeknete, že je to škoda. Tento krok ale souvisí s již zmíněným mícháním různých druhů tonerového prášku, které kvalitě tisku neprospívá.

Pokud jste již toner v minulosti stejným materiálem (od stejného výrobce/dodavatele) plnili, pak zbytkový prášek vysypávat nemusíte.

Zbylý tonerový prášek z toneru vysypte
Zbylý tonerový prášek z toneru před prvním plněním vysypte. Při opakovaném plnění toneru stejným tonerovým práškem již vysypávání není nutné.


Odpadní toner musí pryč

U barevných tiskáren OKI ale za všech okolností vysypejte z kazety odpadní tonerový prášek. Ten se v průběhu tisku ukládá v takzvaném odpadním zásobníku.

V případě tonerů v tiskárnách OKI C301, MC332, MC342, C310, C510, C511, MC562, C332, MC363 a dalších je odpadní zásobník umístěn na černém toneru. Pokud ho nevyprázdníte, tiskárna může hlásit chybu Inspection is required. 990 : Error. K odstranění chyby bude potom nutné nejen vyprázdnit odpadní zásobník, ale také vyměnit čip za nový.

Vysypání odpadního zásobníku na černém toneru v tiskárně OKI MC363.
Vysypání odpadního zásobníku na černém toneru v tiskárně OKI MC363. Tento krok je velmi důležitý. Pokud by došlo k přeplnění zásobníku, toner by přestal fungovat.


V případě tiskáren OKI C610, C612, C822, C831, C532, MC563 a dalších je odpadní zásobník součástí každého toneru. Pokud zásobník nevyprázdníte, bude tiskárna předčasně hlásit nutnost výměny toneru za nový („Toner empty. Replace with new Toner Cartridge.“), nebo plný odpadní zásobník („Waste Toner Full. Replace with new Toner Cartridge.“). K odstranění chyby bude opět nutné zásobník vyprázdnit a čip toneru vyměnit za nový.

Odpadní zásobník na toneru v tiskárně OKI C612
Odpadní zásobník na toneru v tiskárně OKI C612. Podobný najdete i v dalších tiskárnách OKI. Pokud by došlo k přeplnění zásobníku, toner by přestal fungovat.


5. Dodržujte správné pořadí jednotlivých kroků plnění

V případě tiskáren OKI je důležité provádět plnění toneru ve třech za sebou jdoucích krocích:

 1. Nejprve naplňte kazetu tonerovým práškem.
 2. Na toneru vyměňte čip.
 3. Vložte naplněný toner s novým čipem do vypnuté tiskárny a tiskárnu zapněte.

Proč je nutné tento postup dodržovat (zejména u tiskáren OKI)?

Tiskárny OKI totiž zjišťují stav toneru dvěma způsoby. Kromě běžné kontroly vloženého toneru za pomocí čipu kontrolují i fyzický stav tonerového prášku v tiskárně pomocí tonerového senzoru.

Pokud byste do tiskárny vložili prázdný toner s novým čipem, nejen že by tiskárna nefungovala, ale tiskárna tento toner vyhodnotí jako prázdný a dojde k vynulování čipu. Takový čip je znehodnocen a musíte použít nový.


Závěr

Plnění tonerů do tiskáren OKI patří mezi nejjednodušší.  I zde je ale potřeba postupovat podle pravidel.

Pokud budete při plnění svých tonerových kazet do tiskáren OKI dodržovat výše uvedené zásady plnění, nepříjemnosti spojené s vadami tonerů či jejich čipů se vám vyhnou.


Vyhledání vhodného materiálu pro plnění tonerů OKI

Jste připraveni naplnit váš prázdný toner vlastními silami? Vhodný materiál pro vaši tiskárnu vyhledáte snadno.

Do vyhledávacího pole níže jednoduše zadejte váš model tiskárny nebo jeho část (například pro vyhledání materiálu do tiskárny OKI MC363dn stačí zadat MC363). Pokud znáte označení konkrétního toneru, který potřebujete naplnit, můžete zadat i to (například 46508712).


Narazili jste při plnění tonerů do tiskáren OKI na jiný problém? Napište nám, rádi vám pomůžeme najít řešení. Odpověď na váš dotaz navíc pomůže dalším majitelům těchto tiskáren.