Jak snadno naplnit toner do tiskárny tak, aby skutečně fungoval.

Jistě to znáte. Dojde vám toner v laserové tiskárně, chystáte se objednat nový, ale nedá vám to. „Opravdu musím starý vyhodit? Nešel by ještě využít?“. Ukážeme vám, jak si můžete toner svépomocí naplnit, a tím ulevit peněžence i přírodě.

Naplnění prázdného toneru je výborná cesta, jak znovu využít prázdný toner, který byste jinak vyhodili. Také ušetříte značnou část nákladů na tisk, protože nekupujete celou tonerovou kazetu, ale pouze materiál k doplnění


Naplnění prázdného toneru je výborná cesta, jak znovu využít prázdný toner, který byste jinak vyhodili.


3 kroky k úspěšnému naplnění toneru

1. Kontrola toneru a nákup vhodného materiálu a pomůcek k plnění

Aby toner po naplnění tiskl kvalitně, musí být prázdný toner vhodný k plnění. Zjednodušeně se dá říci, že lze naplnit kteroukoliv standardní originální tonerovou kazetu. Více o výjimkách a výběru správného toneru k plnění píšeme v tomto článku:


Pokud jste zjistili, že se váš prázdný toner k plnění nehodí, nezoufejte. V tomto článku poradíme co s ním dělat:


Dále pak budete potřebovat vhodný materiál k plnění, a to především tonerový prášek a v některých případech také tonerový čip. Nemějte obavy. Jestli čip budete potřebovat, či nikoliv, se dozvíte v popisu každého tonerového prášku. Podrobnosti jsme pro vás shrnuli v samostatném článku.


Připravili jsme pro vás také pomůcky, které vám plnění toneru usnadní. Jde například o pájky pro vytvoření plnícího otvoru na tonerech, které tento otvor nemají, a redukce na lahve, abyste se při plnění neušpinili. Použít můžete i speciální samolepící kolečka, kterými dokonale utěsníte vytvořené plnící otvory.


Vyhledání vhodného materiálu k plnění toneru

Vhodný materiál k plnění snadno naleznete pomocí filtru níže. Stačí zadat váš model tiskárny nebo jeho část do vyhledávače (například pro vyhledání materiálu do tiskárny OKI MC363dn stačí zadat MC363).


2. Příprava místa k plnění toneru

Toner budete plnit jemným tonerovým práškem. Doporučujeme proto si pro plnění připravit vhodné místo. Ideální je dílna, pokud ale dílnu nemáte, nic se neděje. Podložte si místo, kde budete toner plnit, větším papírem nebo novinami.

Připravte si také plastový uzavíratelný sáček, do kterého vysypete starý tonerový prášek. Bude se vám hodit také páska nebo samolepky k přelepení vytvořených otvorů. Ty, pokud jsou potřeba, dodáváme i jako součást plnících sad. Během plnění doporučujeme nosit ochranné pomůcky – rukavice, respirátor a brýle.


Příprava pomůcek před plněním tonerů
Před plněním tonerů je dobré si předem nachystat potřebný materiál a pomůcky.


3. Naplnění toneru podle návodu

Existují také obecná pravidla plnění, které byste měli dodržet bez ohledu na typ toneru, který budete plnit.

Jedním z nich je vysypání starého tonerového prášku z tonerové kazety. To je velmi důležité, protože tonerový prášek, který dodáváme není úplně stejný jako originální tonerový prášek. Smíchání většího množství starého prášku s novým může vést k nekvalitnímu tisku.

Dalším je vysypání toneru z odpadního zásobníku, který je součástí některých tonerových kazet. Pokud zásobník nevyčistíte, může to vést k vysypávání tonerového prachu do tiskárny v průběhu dalšího tisku. Postup vysypání naleznete v konkrétním návodu k plnění.

V případě tiskáren, u kterých tonerová kazeta plní pouze funkci zásobníku na tonerový prášek je pak důležité používat stejný materiál k plnění. Smíchání neoriginálního prášku od různých dodavatelů může vést až k poškození fotoválce v tiskárně. Toto je případ tiskáren OKI, menších barevných tiskáren Xerox a větších kancelářských kopírek.

Pravidelně pro vás vytváříme nové návody k plnění tonerů, kde vám krok za krokem ukážeme, jak správně naplnit právě váš toner. Naplňte toner podle tohoto návodu a pokud je potřeba, vyměňte čip. Váš prázdný toner je teď připravený na další použití a svůj druhý životní cyklus.


Nenašli jste co jste hledali nebo potřebujete poradit? Napište nám.