Jak vyměnit fotoválec v tiskárně Brother

Výměna fotoválce v tiskárně Brother je velmi snadná. Stačí dodržet jednoduchý postup, který se skládá z několika kroků, a budete moct pokračovat v tisku. Podívejte se, jak na to.

Fotoválec je v případě tiskáren značky Brother spotřebním materiálem, který je potřeba pravidelně vyměňovat. Spolu s tonerovou kazetou se v tiskárně stará o tisk.

Ještě než fotoválec vyměníte, ujistěte se, že tiskárna skutečně požaduje výměnu fotoválce, a nikoliv tonerové kazety. Často totiž dochází k situacím, kdy majitel tiskárny objedná místo toneru fotoválec a naopak.

V případě, že je nutná výměna fotoválce, zobrazí se na displeji tiskárny nebo v ovládacím programu tiskárny v počítači některé z následujících hlášení:

Vymen valec 

Valec zastaven 

Replace Drum 

Drum Stop1. Výměna při zapnuté tiskárně

Většina modelů tiskáren Brother vyžaduje výměnu fotoválce při zapnuté tiskárně. Zda se to týká i vaší tiskárny, snadno zjistíte v návodu na použití tiskárny v sekci výměna spotřebního materiálu.


2. Odstranění ochranných prvků

Před instalací odstraňte z nového fotoválce veškeré ochranné prvky. Nejčastěji to bývá ochranný papír, který chrání fotoválec před světlem. Dlouhodobé vystavení světlu totiž může fotoválec nenávratně poškodit.


Ochranný papír na fotoválci Brother
Ochranné prvky je potřeba z fotoválce před jeho výměnou odstranit. Často mají podobu černého papíru, který chrání fotoválec před poškozením světlem.


3. Vyměňujte pouze fotoválec, nikoliv toner

Ve fotoválci, který se chystáte vyměnit, je uložena tonerová kazeta. Tu však obvykle není potřeba měnit spolu s fotoválcem. Tonery jsou samostatným spotřebním materiálem a najdete je v kategorii Tonery do tiskáren Brother. Správný fotoválec najdete v kategorii Fotoválce do tiskáren Brother


4. Postup výměny fotoválce v tiskárně Brother

Zatímco v černobílých tiskárnách Brother (například DR-2401) se vždy mění pouze jeden fotoválec, v případě barevných tiskáren se mění celá sada fotoválců najednou (například DR-243CL).

I když je konkrétní postup výměny u jednotlivých modelů mírně odlišný, obecné principy jsou stejné:


1. Vyjměte fotoválec společně s tonerem z tiskárny

Toner s fotoválcem z tiskárny Brother DCP-L2512
Toner s fotoválcem z tiskárny Brother DCP-L2512


2. Uvolněte toner stisknutím páčky na fotoválci a toner vyjměte

Páčka pro uvolnění toneru z fotoválce Brother DR-2401
Stisknutím plastové páčky uvolníte toner z fotoválce. Páčka je obvykle zelené nebo modré barvy a je umístěna na okraji fotoválce.


Oddělený toner a fotoválec do tiskárny Brother DCP-L2512D
Toner do tiskárny Brother DCP-L2512D po vyjmutí z fotoválce.


3. Do nového fotoválce vložte původní toner tak, aby do něj zacvakl


4. Nový fotoválec s původním tonerem vložte zpět do zapnuté tiskárny


5. Vynulujte počítadlo životnosti fotoválce

Poslední, ale velmi důležitý krok je manuální vynulování počítadla životnosti fotoválce pomocí tlačítek na tiskárně. Konkrétní postup nulování počítadla se u jednotlivých modelů tiskáren liší a je uveden v návodu na použití tiskárny. Pokud počítadlo životnosti nevynulujete, bude tiskárna požadovat výměnu fotoválce i nadále.


Pokud si fotoválec do tiskárny Brother zakoupíte v našem eshopu, najdete návod na vynulování počítadla také v krabici s fotoválcem.
Video: Výměna fotoválce v tiskárně Brother