Jaký je rozdíl mezi tonerem a fotoválcem?

Jaký je rozdíl mezi tonerem a fotoválcem?

Toner neboli tonerová kazeta, se kterou se běžně setkáváte, obsahuje tonerový prášek – „barvu“, která se v tiskárně přenáší na papír při tisku stránky.

Fotoválec je součástka, která se stará o přenos tonerového prášku na papír. Samotný fotoválec neobsahuje žádný, nebo pouze malé množství tonerového prášku. Jedná se ale o důležitý spotřební díl, bez kterého by laserová tiskárna nefungovala.

Existují i jiné označení fotoválce se kterými se můžete setkat. Nejčastěji zobrazovací válec, zobrazovací jednotka, obrazový válec či optický válec. Vždy se ale jedná o stejný díl. Všechny válce u nás najdete v kategorii Fotoválce do tiskáren.

Fotoválec je součástka, která neobsahuje žádnou nebo jen malé množství náplně.

Jedná se ale o důležitý spotřební díl, bez kterého by laserová tiskárna nefungovala.


Čeká vás výměna fotoválce ve vaší tiskárně?

Fotoválec je součástí každé laserové tiskárny. Bez něj by laserový nebo LED tisk nebyl možný. Zatímco ale v některých tiskárnách nemusíte výměnu fotoválce vůbec řešit, u jiných jej budete muset pravidelně měnit.


1. Tonerové kazety "vše v jednom" - fotoválec nemusíte samostatně měnit

V některých tiskárnách je fotoválec pevně spojený s tonerem. Tento typ toneru s fotoválcem lehce poznáte podle zeleného válečku, který je jeho součástí. Měníte jej tedy, aniž byste o tom věděli, a to při každé výměně toneru. Příkladem kazet „vše v jednom“ jsou některé tonerové kazety značky Samsung (například toner MLT-D111L používaný v tiskárnách Samsung M2070) a HP (například toner W1106A do tiskárny HP Laser 135w).

Toner Samsung MLT-D111L
Toner Samsung MLT-D111L patří mezi tonery typu "vše v jednom". Optický válec (zelené barvy) je již součástí toneru.2. Fotoválec jako pevná součást tiskárny - fotoválec nemusíte samostatně měnit

Existují také tiskárny, kde je fotoválec konstruován tak aby vydržel po celou dobu životnosti tiskárny a nelze jej uživatelsky vyměnit. To je případ tiskáren Xerox Phaser 3010, Xerox WorkCentre 6015 nebo Xerox WorkCentre 6025. Nevýhodou tohoto řešení je, že v případě poškození fotoválec nelze vyměnit a tiskárna je tedy neopravitelná.

Xerox WorkCentre 6025
Xerox WorkCentre 6025 - příklad tiskárny kde je fotoválec pevnou součástí tiskárny a nelze jej vyměnit.


3. Fotoválec jako samostatně vyměnitelný spotřební díl - fotoválec je nutné pravidelně měnit

V jiných tiskárnách pak najdete zobrazovací válec jako samostatnou jednotku, do které se vkládá toner. Toto je případ prakticky všech tiskáren značky Brother a OKI a vybraných modelů ostatních značek. Pokud tedy máte tiskárnu značky Brother nebo OKI, bude nutné fotoválec v tiskárně pravidelně měnit.


Pokud máte tiskárnu Brother nebo OKI,

bude nutné fotoválec v tiskárně pravidelně měnit. Interval výměny fotoválce je pak delší než interval výměny toneru.


Konkrétním příkladem je tiskárna Brother DCP-L2512D. Kromě tonerů TN-2421, které vystačí na 3000 stránek s 5% pokrytím, bude tiskárna po 12000 stránkách vyžadovat i výměnu fotoválce DR-2401.


Takto vypadá toner a fotoválec do tiskárny Brother:

Toner a fotoválec do tiskárny Brother
Toner a fotoválec do tiskárny Brother, ve kterých se tonery a fotoválce mění samostatně.


Toner Brother vložený do fotoválce Brother.
Toner Brother vložený do fotoválce Brother.


A takto například obrazový válec do tiskárny OKI (44968301) s vloženými tonery:

Obrazový válec do tiskárny OKI s tonery uvnitř
Obrazový válec do tiskárny OKI (44968301). Ve válci jsou vložené tonery 4 barev.


Jak poznám, kdy mám vyměnit toner a kdy fotoválec?

Standardní výměna na konci životnosti

Pokud máte tiskárnu se samostatně vyměnitelným tonerem a fotoválcem (například Brother nebo OKI), nemusíte mít obavy. V případě potřeby vás tiskárna sama upozorní, který z dílů je na konci životnosti a musí být vyměněn.

Co bude tiskárna přesně  hlásit na konci životnosti fotoválce?

 • Vyměňte fotoválec
 • Vyměňte zobrazovací válec
 • Vyměňte obrazový válec
 • Vyměňte zobrazovací jednotku
 • Vyměňte tiskový válec
 • Vyměňte buben
 • Replace imaging unit
 • Replace drum
 • Replace drum unit
 • Replace photoconductor unit


Životnost fotoválce je vždy vyšší než životnost toneru, a proto budete častěji měnit právě toner. Není proto neobvyklé, že zákazníci přehlédnou hlášení tiskárny a automaticky objednají toner místo fotoválce.

Objednali jste toner místo fotoválce?

Nezoufejte, občas se to stane. U nás můžete samozřejmě toner za fotoválec dodatečně vyměnit. V případě kompatibilního fotoválce nám nevadí ani vybalení z krabice.


Výměna válce před koncem životnosti

Jsou situace, kdy může být nutné fotoválec vyměnit ještě před uplynutím jeho životnosti. Například při:

 • Poškození fotoválce – tečka nebo škrábanec na fotoválce který se opakuje v pravidelných intervalech na vytištěné stránce v podobě tmavých pruhů, skvrn nebo teček.
 • Opotřebení (i předčasné) fotoválce – projevuje se obvykle černým různě tmavýmy pruhy na okraji stránky.
Opotřebení fotoválce
Opotřebení válce v tiskárně HP se projevuje černými pruhy na okrajích stránky. Tento válec je nutné vyměnit i když tiskárna ještě výměnu nepožaduje.


Pokud se ve výtiscích z tiskárny Brother objevují bílé svislé, spíše tenké pruhy, nejedná se o závadu ani opotřebení fotoválce, ale pravděpodobně o vadu toneru. Zejména pokud jsou na válečku na toneru (ten, který je špinavý od tonerového prášku) zjevně vynechané pruhy, které odpovídají defektu v tisku.


Zvládnu výměnu fotoválce svépomoci?

Fotoválec je uživatelsky vyměnitelný spotřební materiál. Ve většině tiskáren je jeho výměna velmi jednoduchá, stejně jako výměna toneru. V případě válců OKI, zobrazovacích válců HP, válců Samsung nebo válců Xerox tiskárna sama pozná, že jste nový fotoválec nainstalovali.

Po výměně fotoválce v tiskárně Brother je nutné ještě manuálně vynulovat počítadlo životnosti fotoválce. Bez toho by tiskárna nepoznala, že k výměně fotoválce došlo. Postup se u jednotlivých modelů tiskáren liší, proto ke každému novému fotoválci přikládáme návod.

V tiskárnách Brother

je nutné po výměně fotoválce vynulovat počítadlo životnosti. Proto ke každému fotoválci přikládáme návod, podle kterého počítadlo snadno vynulujete.


Vyhledání vhodného fotoválce do vaší tiskárny

Nejrychlejší cesta k vyhledání správného fotoválce do vaší tiskárny? Do vyhledávacího pole v kategorii Fotoválce do tiskáren jednoduše zadejte váš model tiskárny nebo jeho část (například pro vyhledání fotoválce do tiskárny Brother DCP-L2512D stačí zadat L2512). Můžete také přímo zadat označení fotoválce, který hledáte (například DR-2401).