Jak vyřešit chybová hlášení tonerů Brother TN-247 a TN-243

Zaskočila vás nepříjemná situace, kdy vaše tiskárna Brother nechce akceptovat vložený toner TN-247 nebo TN-243 a vy kvůli tomu nemůžete tisknout? V tomto článku se dozvíte, jak vaši tiskárnu ihned zprovoznit a jak zajistit, aby se tento problém již nikdy neopakoval.

U tonerů TN-247 a TN-243 v barevných tiskárnách Brother se nejčastěji můžete setkat se dvěma problémy:

  1. Hlášení o nutnosti vyměnit toner nezmizelo ani po vložení nového toneru.
  2. Tiskárna hlásí, že v ní není vložený toner, ačkoliv to není pravda.


Tiskárna po vložení nového toneru stále hlásí „Vyměň toner“

Pokud vám i po výměně toneru zůstává na displeji tiskárny svítit hlášení Vyměň toner (Replace toner) nebo Málo toneru (Toner low), pravděpodobně nedošlo ke správnému vynulování počítadla toneru po jeho vložení.

Okamžité řešení:

K vynulování počítadla používají tiskárny Brother tzv. reseter (resetovací kolečko) na tonerové kazetě, který můžete manuálně nastavit do výchozí polohy. Zde je podrobný návod, jak na to:

Dlouhodobé řešení:

Popsaný problém se až na výjimky týká kompatibilních tonerů, které z nějakého důvodu nemají správně nastavený reseter.

Abyste se do budoucna těmto problémům vyhnuli, doporučujeme používat spolehlivější tonery – ať už originální tonery TN-247 nebo TN-243 (jsou však výrazně dražší) nebo prémiové renovované tonery TN-247 (za výhodnější cenu).

Renovované tonery jsou vyráběny z prázdných originálních tonerů a kromě správného reseteru mají i originální čip, se kterým předejdete i druhému nejčastějšímu problému s tonery Brother TN-243 a TN-247.

Tonery TN-243 a TN-247 pasují do stejných tiskáren Brother,

rozdíl je pouze v jejich kapacitě. Tonery Brother TN-247 vytisknou více stránek než tonery TN-243. V renovované variantě nabízíme pouze tonery TN-247, se kterými je tisk nejvýhodnější i při přepočtu na 1 stránku.Tiskárna hlásí, že v ní není vložený toner, ačkoliv to není pravda

Na tento problém můžete narazit nejen po vložení nového toneru do tiskárny, ale i v průběhu jeho používání. Projevuje se tak, že tiskárna najednou není schopna vložený toner identifikovat a zobrazí tato hlášení:

  • Není toner (No toner)
  • Chyba toneru (Toner error)
  • Chyba kazety (Cartridge error)

U multifunkčních tiskáren s velkým displejem můžete narazit na rozšířený popis uvedených hlášení. Například:


CHYBA: TISKÁRNA

Zásobník černého toneru je nesprávně nainstalován, nainstalujte jej znovu.


Nelze rozpoznat

Vložte tonerovou kazetu zpět.


Proč tato hlášení tiskárna zobrazuje? Na vině je většinou problém s čipem na toneru, který přestal fungovat. Stává se to zejména u čipů neoriginálních.


Okamžité řešení:

Zde je rychlé řešení trochu komplikovanější. Nejprve zkuste toner, který chybu způsobil, vyjmout z tiskárny a fotoválce a nainstalovat jej znovu. Pokud byl problém způsoben špatným kontaktem mezi čipem a čtečkou čipů v tiskárně, pomůže to.

Nefunkční čip můžete také nahradit, a to klidně za kus z použitého toneru stejné barvy, který v tiskárně předtím fungoval. Ideální je čip z originálního toneru.

Pokud použijete čip z originálního toneru, mějte na paměti, že je o něco tenčí a je potřeba ho do slotu vložit tak, aby kontaktní ploška byla na stejné úrovni, jako případě neoriginálního čipu (například ho podlepte hrubší oboustrannou páskou).

Originální čip na toneru Brother TN-247/TN-243
Originální čip na toneru Brother TN-247


Další možností je výměna nefunkčního toneru za jiný. Doporučujeme používat renovované tonery TN-247, které mají originální čipy a jsou otestované. Tyto chyby se jim tedy zcela vyhýbají.


Dlouhodobé řešení:

I tento problém se týká téměř výhradně levných kompatibilních tonerů. Ty totiž obsahují méně spolehlivé čipy, které často nevydrží celou životnost toneru.

Pokud nechcete riskovat zastavení tiskárny v tu nejméně vhodnou dobu, řešením je použití tonerů s kvalitními čipy. To mohou být například originální tonery TN-247 nebo TN-243, u kterých máte vždy jistotu nejvyšší kvality. Ta je ale vykoupena velmi vysokou pořizovací cenou.

Cenově dostupnější jsou pak renovované tonery TN-247, které jsou vyráběny z prázdných originálních tonerů a také obsahují originální čipy. Díky nim se podobným chybám zcela vyhnete.


S řešením problému či s výběrem správného toneru Brother rádi poradíme

Nejste si jisti, zda se tento problém týká vaší tiskárny? Máte s těmito tonery či tiskárnami jiný problém? Se vším vám rádi poradíme a opět uděláme z vaší tiskárny spolehlivého pomocníka. Napište nám, rádi odpovíme.