8 nejčastějších závad laserových tiskáren Brother a jejich řešení

Zobrazila se na displeji vaší tiskárny chyba a tiskárna nechce dále tisknout? Vytištěné dokumenty jsou nečitelné nebo špinavé? V tomto článku vám poradíme, jak uvedené problémy vyřešit a opět vaši tiskárnu Brother zprovoznit.

Chybová hlášení či nekvalitní tisk jsou v tiskárnách Brother nejčastějšími problémy, se kterými se při jejich používání setkáte. Často je má na svědomí toner, fotoválec a v některých případech také zapékací jednotka. Dobrou zprávou je, že tyto závady lze obvykle svépomocně vyřešit.


1. Vyměňte toner

Vyměňte toner (anglicky Replace toner) je nejčastější chybovou hláškou v tiskárnách Brother. Předchází jí hlášení Málo toneru / Toner low a Došel toner / Toner ended.

Možná si říkáte, že řešení tohoto hlášení je zřejmé, a sice výměna toneru za nový. Co ale dělat, když toto hlášení ani po výměně toneru nezmizí? Důvodů může být několik.

Občas se stane, že uživatel místo toneru omylem vymění fotoválec, a proto hlášení o výměně toneru nezmizí. Fotoválec Brother je samostatně vyměnitelný díl, jehož interval výměny je delší než v případě toneru.

Řešení:

Zkontrolujte, zda jste v tiskárně vyměnili toner, a nikoliv fotoválec. V případě potřeby najdete kvalitní originální i neoriginální tonery do tiskáren Brother v našem e-shopu.Další důvod hlášení souvisí se samotným tonerem. Po vložení toneru do tiskárny Brother by měla tiskárna automaticky rozpoznat, že byl toner vložen a vynulovat jeho počitadlo. K tomu slouží resetovací kolečko (reseter), které musí být na tonerech Brother správně nastavené. Pokud k vynulování počitadla nedojde, tiskárna bude i nadále zobrazovat hlášku o nedostatku toneru.

Řešení:

Při zapnuté tiskárně zkuste toner vyjmou a opět ho do tiskárny vložit. Pomůže také výměna toneru za kvalitnější kompatibilní, renovovaný či originální toner.

Nejčastěji se tento problém vyskytuje u tonerů do tiskáren Brother DCP-L2532DW a Brother DCP-L2512DSpolehlivé kompatibilní tonery TN-2421 do těchto tiskáren můžete zakoupit u nás v e-shopu.

Třetím, již částečně zmíněným důvodem hlášky může být výměna toneru při vypnuté tiskárně. Ujistěte se proto, že toner do tiskárny Brother vždy vyměňujete při zapnuté tiskárně.


2. Chybí toner

Na rozdíl od výše zmíněné hlášky vás hláška Chybí toner (anglicky No toner) může překvapit kdykoliv během životnosti toneru bez ohledu na jeho zbývající kapacitu. Objevuje se téměř výhradně při použití méně kvalitních kompatibilních tonerů a je způsobena nekvalitními čipy. Ty z ničeho nic vypoví službu a tiskárna je nedokáže přečíst.

Nejčastěji se s touto chybou setkají majitelé tiskáren Brother DCP-L3550CDW, Brother DCP-L3510CDW a Brother HL-L3270CDW, které používají tonery TN-247.

Tento problém zcela eliminujete nejen použitím drahých originálních tonerů, ale také pořízením cenově dostupných a ekologických renovovaných tonerů TN-247 a našich kompatibilních tonerů TN-247. Jako jediní nabízíme tyto tonery s originálními čipy, které vás nenechají na holičkách.


3. Chyba kazety

Další chybou, která souvisí s tonerem Brother, je Chyba kazety (anglicky Cartridge error). Kompletní znění této chybové hlášky je obvykle delší a liší se v závislosti na tom, která barva toneru Brother chybu způsobila (jde-li o barevnou tiskárnu). Může vypadat třeba takto:


Chyba kazety Vlozte zpet cernou (BK) tonerovou kazetu.

Vlozte tonerovou kazetu zpet.


Cartridge Error

Put the Toner Cartridge back in.


Tato chyba může být způsobena čipem, ale obvykle jde o jiný nespecifický problém s tonerovou kazetou. Chybu můžete vyřešit vyjmutím a opětovnou instalací toneru spolu s fotoválcem. Pokud chyba nezmizí, bude nutné problémovou tonerovou kazetu vyměnit.


4. Vyměňte válec

Válec (fotoválec) Brother je součástka, která se v těchto tiskárnách stará o přenos tonerového prášku na papír. Díl bývá označen písmeny DR (například DR-2401). V tiskárnách Brother je nutné jej pravidelně vyměňovat, a právě hláška Vyměňte válec (Replace drum) na nutnost jeho výměny upozorňuje. Předchází jí hláška Valec brzy konci (Drum End Soon).

Podobně jako v případě hlášky Vyměňte toner je i řešení tohoto chybového hlášení na první pohled zřejmé. Nicméně na rozdíl od předchozího případu hláška ani po vložení nového fotoválce nezmizí.

Počitadlo životnosti je totiž nutné ručně vynulovat v menu tiskárny. Podrobný návod na výměnu válce včetně návodu na vynulování počitadla najdete v krabici s originálním fotoválcem Brother. Návod je také součástí levnějších kompatibilních fotoválců Brother z naší nabídky.


5. Bledý tisk

Jsou dokumenty vytištěné vaší tiskárnou Brother stále bledší? Bledý nebo světlý tisk může být projevem docházejícího toneru. Neměl by se ale objevit, pokud ve vašem toneru ještě nějaká náplň zbývá. A právě bledé nebo světlé výtisky, které se objeví ještě před koncem životnosti toneru jsou u tiskáren Brother velmi častým problémem.

Na vině mohou být méně kvalitní tonery, které buď nejsou dostatečně naplněné, nebo v nich předčasně dochází k zanesení regulační stěrky.

Abychom problémům s bledým tiskem co nejvíce předcházeli, vybíráme pro vás kvalitnější kompatibilní a renovované tonery. Některé modely tonerů dokonce pro vás sami vyrábíme. Máme tak například pod kontrolou kvalitu tonerového prášku, který nezanáší stěrky. Tonery můžeme také více naplnit, aby opravdu vydržely udávanou kapacitu.

Příkladem mohou být renovované tonery Brother TN-2421 nebo barevné tonery Brother TN-247.6. Černé pruhy v tisku

Černé pruhy v tisku patří k častým závadám tiskáren Brother. Způsobovat je může například opotřebený fotoválec. Válec na konci životnosti snadno identifikujete podle toho, že černé pruhy jsou obvykle na okraji stránky a mohou vypadat třeba takto: 

Černé pruhy na okraji vytištěné stránky způsobené opotřebeným fotoválcem
Černé pruhy na okraji vytištěné stránky způsobené opotřebeným fotoválcem.


Opotřebený fotoválec nelze nijak opravit ani vyčistit. Jediným řešením je výměna fotoválce za nový. Pro servisní techniky existuje možnost vyměnit pouze samostatný OPC válec, které najdete v naší nabídce včetně nejpopulárnějších typů jako DR-2401, DR-2300 nebo DR-1030.

Černé pruhy se mohou vyskytnout i uprostřed stránky. Zde je identifikace zdroje závady složitější. Jako první krok doporučujeme zkontrolovat tonerovou cartridge Brother, zda se z ní nesype tonerový prášek

Můžete také vyčistit koronový drát na fotoválci, a to posunutím plastového jezdce z jedné strany na druhou. Ověřte také, zda se jezdec nachází ve výchozí poloze. Postup čištění koronového drátu najdete v našem návodu na výměnu fotoválce Brother

Jezdec, kterým vyčištíte koronový drát na fotoválci do tiskárny Brother
Jezdec, kterým vyčištíte koronový drát na fotoválci do tiskárny Brother
7. Opakované defekty v tisku

Opakují se na vytištěných stránkách pravidelné defekty v podobě teček, čárek nebo šmouh? Zdroj problému snadno odhalíte podle vzdálenosti mezi jednotlivými defekty, která bude stejná, jako obvod válce, který problém způsobuje. Může přitom jít nejen o fotoválec, ale také o toner nebo válec v zapékací jednotce.

V případě fotoválce může být příčinou nalepená nečistota nebo zbytek lepidla ze štítků. Obojí snadno odstraníte hadříkem namočeným v isopropanolu. Pokud je ale fotoválec poškrábaný, bude nutná jeho výměna.

Pokud je problém na toneru, může jít o poškozený developerový váleček (váleček na toneru Brother pokrytý tonerovým práškem). Poškozený váleček nelze opravit a je nutná výměna toneru. Pokud je ale váleček pouze znečištěný, je možné jej otřít suchým hadříkem.

Poškození zapékací jednotky je již závažnější. Nejčastěji k němu dojde při neopatrné manipulaci s uvíznutým papírem (poškození nůžkami) nebo při nalepení štítku na některý z válců v jednotce. Opravu nebo výměnu fixační jednotky Brother vždy svěřte do rukou servisního technika.8. Špinavé výtisky s nežádoucím opakováním tisku

Poškození fixační jednotky se může kromě špinavých výtisků projevit také nežádoucím opakováním tištěného obsahu ve spodních částech stránky. I v tomto případě není možné jednoduché vyřešení problému svépomocí, ale je nutná oprava nebo výměna fixační jednotky v servisu.

Opakování výtisků může být kromě fixační jednotky způsobeno také fotoválcem Brother. Nejjednodušším řešením je vyčištění fotoválce. Pokud vyčistění nepomůže, bude nutné jednotku fotoválce vyměnit. Nový fotoválec najdete v kategorii Fotoválce do tiskáren Brother.