Jak vybrat tonery do barevných tiskáren HP? Srovnání kvality tisku, cen a spolehlivosti

Barevné laserové tiskárny značky HP patří mezi nejpopulárnější na světě. Vlastníte jednu z nich také? V tomto článku vám ukážeme konkrétní rozdíly mezi tonery různých cenových kategorií a pomůžeme vám si mezi nimi vybrat. Nízká cena totiž není všechno.

Originální toner CF401A do tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277
Tento článek se týká barevných tiskáren HP, které využívají technologii JetIntelligence. Jde o novější tiskárny s tonery s optickými válci. Příkladem takového toneru je HP CF401A do tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277 .


Barevné tiskárny HP se těší oblibě díky rychlosti tisku, kompaktním rozměrům a také vysoké spolehlivosti a kvalitě tisku. Těchto vlastnosti dosahují i díky tonerovým kazetám, které jsou v případě značky HP velmi komplexní a obsahují nejen část s tonerovým práškem, ale také část s optickým válcem (tzv. tonery vše v jednom).

Na spolehlivost a kvalitu tisku má tedy rozhodující vliv to, jaké tonery v tiskárně právě používáte. Původně perfektně živé barvy fotografií a dokumentů se mohou po výměně tonerů rázem změnit na nevzhledné pruhované tisky plné šmouh. Jak to nedopustit?


Rychlý přehled

Originální tonery do barevných tiskáren HP

Levné kompatibilní tonery do barevných tiskáren HP

Economy kompatibilní tonery do barevných tiskáren HP

Prémiové renovované tonery do barevných tiskáren HP

Tonery do barevných tiskáren HP - srovnávací tabulka

Vyhledání toneru do barevné tiskárny HPOriginální tonery do barevných tiskáren HP

Výše zmíněná rizika snížíte na minimum používáním originálních tonerů. Náklady na tisk však budou velmi vysoké. Jedna celostránková fotografie vás například může vyjít na několik desítek korun.

Fotografie s vysokým pokrytím
Fotografie s vysokým pokrytím může v barevné tiskárně HP při použití originálních tonerů vyjít opravdu draho. V případě tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277 při tisku s 50% pokrytím každé barvy může taková fotografie stát přes 59 Kč.

Pokud vám ušetřené starosti stojí za takto vysokou investici, můžete tento článek přeskočit a přečíst si raději článek Jak vybrat tiskárnu s ohledem na náklady na tisk. Správný výběr tiskárny je totiž při používání originálních tonerů nesmírně důležitý.

Pokud však velmi vysoké ceny originálních tonerů akceptovat nechcete či nemůžete, nezbývá, než sáhnout po levnějších alternativách v podobě neoriginálních tonerů do tiskáren HP.

Jenže jak vybrat ten správný, když všechny vypadají na první pohled stejně? Přiblížíme vám, jak se tonery v různých cenových kategoriích konkrétně liší. Zaměříme se především na cenu, spolehlivost a na kvalitu tisku.


Nejlevnější kompatibilní tonery do barevných tiskáren HP

První skupinou tonerů jsou nejlevnější neznačkové kompatibilní tonery. V internetových obchodech na ně narazíte velmi snadno, ovšem z důvodů, které uvádíme dále, je v e-shopu Tonersyp nenabízíme.

V závislosti na konkrétním typu pořídíte sadu těchto tonerů již za 1–3 tisíce korun (250 - 750 Kč za kus). Kromě ceny je poznáte i podle balení – obvykle jsou totiž dodávány v bílých nebo barevných krabičkách bez jakékoliv značky.

Tyto levné tonery jsou na první pohled podobné originálům. Jsou však vyráběny s cílem dosáhnout co nejnižší výrobní ceny. Výrobci v nich proto používají ty nejlevnější komponenty a uplatňují nejsnadnější výrobní postupy, které se projeví v kvalitě tonerů.

Největší slabinou bývá obvykle použití nekvalitního tonerového prášku. S ním pak toner místo lesklých a sytých barev tiskne barvy bledé a matné.

Levný tonerový prášek neznámého původu může navíc představovat riziko, které na první pohled nevidíte. Z důvodu maximálních úspor totiž jejich výrobci nekladou důraz na zdravotní nezávadnost prášku.

Další riziko představuje kombinace nekvalitních komponent a tonerového prášku, která způsobuje jejich dřívější opotřebení. To se může projevovat svislými tenkými barevnými pruhy ve výtiscích, nebo naopak chybějící barvou ve výtiscích s vysokým pokrytím.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy se uvedené závady projeví záhy po nainstalování toneru do tiskárny. Nejlevnější kompatibilní tonery do tiskáren HP tedy téměř nikdy nevytisknou udávaný počet stran v požadované kvalitě.

Levné kompatibilní tonery HP a nekvalitní tisk
Častým problémem u nejlevnějších kompatibilních tonerů do tiskáren HP je předčasné opotřebení nebo zanesení dílů. Na výtiscích se tyto problémy mohou projevit například barevnými okraji stránek (označené červenými šipkami) nebo pruhy ve výtiscích s vysokým pokrytím (viditelné na obrázku).


Kompatibilní tonery střední třídy do tiskáren HP

Neoriginálními tonery „střední třídy“ máme na mysli kompatibilní (nově vyrobené) tonery s důrazem na příznivý poměr cena/výkon. Obvykle jsou nabízené pod některou z neoriginálních značek.

Příkladem tohoto typu tonerů jsou tonery Economy z naší nabídky. Čím se liší od nejlevnějších kompatibilních tonerů?

  • Kvalitnější prášek má za následek vyšší kvalitu tisku a barev.
  • Použití kvalitnějších dílů se projevuje nižší poruchovostí tonerů.

Kompatibilní tonery střední třídy jsou ideální volbou, pokud chcete ušetřit a vaše tiskárna vytiskne několik málo stránek denně.

Do tiskáren, které jsou v permanentní zátěži a závisí na nich chod firmy, raději použijte kvalitnější originální, případně prémiové renovované tonery.Prémiové renovované tonery do tiskáren HP

Námi nabízené prémiové renovované neboli repasované tonery jsou vyráběné specializovanou firmou z prázdných originálních tonerových kazet. Každá prázdná tonerová kazeta je zde rozebrána, jednotlivé díly jsou vyčištěny a ty opotřebované (nejčastěji zelený optický válec) jsou vyměněny.

Na rozdíl od nejlevnějších kompatibilních tonerů se při výrobě těch renovovaných klade největší důraz na to, aby se kvalita, spolehlivost a výdrž toneru co nejvíce přiblížila originálním výrobkům, a to při zachování výrazné úspory.

Při používání renovovaných (repasovaných) tonerů můžete očekávat:

  • stabilnější kvalitu tisku po celou dobu životnosti toneru, včetně menšího výskytu nežádoucích pruhů a neočekávaných poruch,
  • tišší chod tonerů v tiskárně (stejně jako v případě tonerů originálních).

Cena repasovaných tonerů do nových barevných tiskáren HP je v porovnání s nejlevnějšími kompatibilními tonery vyšší a pohybuje se obvykle mezi 1 000 a 2 000 Kč za kus (4000 - 8000 Kč za sadu) v závislosti na modelu. V případě některých modelů jsou však repasované tonery stále o polovinu levnější než ty originální.


Proč je cena renovovaných tonerů o tolik vyšší?

  • Toner se plní mnohem kvalitnějším a dražším tonerovým práškem a osazuje kvalitním optickým válcem.
  • Renovované tonery se vyrábějí lokálně.
  • Vlastní proces renovace je složitější než poskládání nového kompatibilního toneru.
  • Do koncové ceny se promítá cena prázdného toneru, který je nutné vykoupit.


Ekologický aspekt

Velkou výhodou renovovaných tonerů je fakt, že se při jejich výrobě použije prázdný, již jednou použitý toner, který by v lepším případě putoval k recyklaci, v tom horším na skládku. Lokální renovací se také ušetří neekologická cesta nového toneru z Číny do Evropy.

Renovovaný toner CF400X do tiskáren HP Color LaserJet Pro MFP M277
Renovovaný toner CF400X do tiskáren HP Color LaserJet Pro MFP M277 . Tyto tonery jsou renovovány v Německu z prázdných originálních tonerů.


Přehledné srovnání tonerů do barevných tiskáren HP


Nejlevnější kompatibilní tonery

Kompatibilní tonery střední třídy (TONERSYP economy)

Prémiové renovované tonery TONERSYP

Originální tonery

CenaNejnižšíNízkáStředníVysoká

Kvalita tisku barev

StředníVysokáVysokáVysoká
Poruchovost VysokáStředníNízkáZanedbatelná

Ekologická výroba

NeNeAnoČástečně

Vhodné pro zatěžované tiskárny

NeNeAnoAno
HlučnostVysokáVysokáNízkáNízká


Vyhledání toneru do barevné tiskárny HP

Nejrychlejší cesta k vyhledání správného toneru do tiskárny HP? Do vyhledávacího pole níže jednoduše zadejte váš model tiskárny nebo jeho část (například pro vyhledání toneru do tiskárny HP Color LaserJet Pro MFP M277 zadejte do vyhledávače M277). Můžete také přímo zadat označení modelu toneru, který hledáte (například CF400X).


Nejste si jisti správným výběrem? Nevíte, který toner je pro vás vhodný? Napište nám, nebo zavolejte, rádi vám poradíme.Tento článek se vztahuje
k těmto tiskárnám:

Tento článek se vztahuje
k těmto produktům:

Kapacita: 1 × 1050 a 3 × 850 stránek
Kapacita: 7500 stránek
Kapacita: 5500 stránek
Kapacita: 5500 stránek
Kapacita: 5500 stránek
Kapacita: 1050 stránek
Kapacita: 850 stránek
Kapacita: 850 stránek
Kapacita: 850 stránek
Kapacita: 1 × 2800 stran a 3 × 2300 stránek
Kapacita: 1 x 3200 stran a 3x 2300 stran stránek
Kapacita: 1 × 6500 stran a 3 × 5000 stránek
Kapacita: 1 × 3200 stran a 3 × 2500 stránek
Kapacita: 1 × 2800 stran a 3 × 2300 stránek