VIDEO: Na co si dát při výměně toneru pozor

Zde je seznam čtyř kroků, se kterými zvládnete vyměnit toner v jakékoliv laserové tiskárně a vyhnete se nežádoucím komplikacím.

1. Ověřte si, že toner není poškozen

Tonery do tiskáren jsou relativně křehké výrobky a přeprava poštou či kurýrem jim příliš nesvědčí. Přestože je pečlivě balíme do obalů naplněných vzduchem, může stát, že se toner při přepravě poškodí.

Vždy proto zkontrolujte, zda je toner v pořádku a neodpadly z něj žádné části. Také by se z toneru neměl sypat tonerový prášek.

Drobné zašpinění tonerovým práškem není zejména u renovovaných tonerů problém. Může jít o pozůstatek tonerového prášku, který se před testem kazety nasype na přepravní pojistku a při přepravě se může dostat na optický válec. V tomto případě stačí kazetu očistit suchým hadříkem.

V případě kompatibilních tonerů by se ale nemělo takové znečištění vyskytovat vůbec.


Malé znečištění toneru tonerovým práškem
Malé znečištění toneru tonerovým práškem je zejména u testovaných renovovaných tonerů běžné a nepředstavuje problém.


2. Protřepejte tonerovou kazetu

Protřepání tonerové kazety před její instalací zaručí rovnoměrné rozprostření tonerového prášku uvnitř kazety a rovnoměrné pokrytí vytištěných stránek barvami.

Protřepání má ale význam pouze u některých typů, u jiných je zcela zbytečné.

Zda je protřepání toneru žádoucí, najdete v návodu k použití vaší tiskárny. Pokud návod nemáte po ruce, pomůže vám tento článek:


3. Odstraňte ochranné prvky

Kvůli ochraně před poškozením během přepravy instalují výrobci na tonery různé ochranné prvky. Před výměnou toneru je nutné všechny tyto ochranné prvky odstranit.

Aby byly výraznější, většina ochranných prvků bývá oranžové barvy. Zjednodušeně se tedy dá říci, že „všechno oranžové musí z toneru pryč“.

Ochranné prvky však nejsou vždy pouze oranžové. Které to tedy konkrétně jsou?


Krytka válce

Tonery s optickým nebo developerovým válcem jsou chráněné před poškozením plastovými krytkami. Před vložením do tiskárny je úplně odstraňte, jinak by mohlo dojít k poškození tiskárny.

Krytka na tonerech Brother a HP
Výrazná oranžová plastová krytka na toneru Brother a černá krytka na toneru HP. Právě méně výraznou černou krytku občas oživatelé zapomenou z toneru odstranit.


U některých tonerů se můžete setkat také s krycím papírem. Ponechání tohoto papíru na toneru by vedlo k tisku bílých stránek.

Ochranný kryt z černého papíru na toneru HP
Ochranný kryt z černého papíru na toneru do tiskárny HP. Před vložením toneru do tiskárny tento papír odstraňte.


Krytka čipu

U tonerů do černobílých tiskáren HP a tonerů Canon se můžete setkat s oranžovou krytkou čipu, kterou je třeba před výměnou toneru odstranit. Pokud ji na toneru ponecháte, může tiskárna zobrazit chybu „10.000 Chyba paměti spotřebního materiálu“ (anglicky „10.0000 Supply memory error)“.

Ochranná plastová krytka čipu na toneru do tiskárny HP.
Ochranná plastová krytka čipu na toneru do tiskárny HP. Pokud ji na toneru necháte, může tiskárna hlásit chybu „10.000 Chyba paměti spotřebního materiálu“.

Více o chybě „10.000 Chyba paměti spotřebního materiálu“ a dalších chybách tiskáren HP se dozvíte v tomto článku:


Ostatní prvky

Na některých tonerech najdete další ochranné prvky oranžové barvy. Například u některých kompatibilních tonerů do tiskáren HP jsou umístěné na boční straně kazety. I tyto prvky je nutné z toneru odstranit.

Ochranné prvky na toneru do tiskárny HP
Ochranné prvky na toneru do tiskárny HP, které brání pohybu součástek při přepravě.


4. Vytáhněte přepravní pojistku (seal)

Některé tonery do tiskáren HP, tonery Canon a tonery Samsung mohou být opatřeny přepravní pojistkou (tzv. seal), která vyčuhuje z boční strany kazety. Plastový proužek pevně uchopte a jedním tahem ho z toneru vytáhněte.

Pokud byste pojistku nevytáhli, tištěné stránky by byly zcela nebo částečně bílé a u barevných tiskáren by docházelo k chybám kalibrace.

Přepravní pojistka (seal) na toneru do tiskárny HP
Plastový proužek trčící z toneru je potřeba před instalací odstranit. Pokud by v kazetě zůstal, tiskárna by tiskla částečně nebo úplně bílé stránky.


Při vytažení může z toneru uniknout nepatrné množství tonerového prášku, je proto vhodné seal vytahovat například nad odpadkovým košem.

U tonerů do tiskáren tiskáren OKI nebo tonerů Xerox mohou mít tyto pojistky podobu lepící pásky, kterou jednoduše odstraníte odlepením.

Přepravní pojistka (seal) na toneru do tiskárny Xerox
Na toneru do tiskárny Xerox WorkCentre 6025 je přepravní pojistka nalepená na otvorech toneru.


Důležité také je, aby šel toner do tiskárny hladce vložit. Při výměně toneru proto nepoužívejte hrubou sílu. Pokud při vkládání toneru ucítíte jakýkoliv odpor, ještě jednou zkontrolujte, zda byly všechny ochranné prvky odstraněny.


VIDEO: Jak odstranit ochranné prvky a přepravní pojistky před výměnou toner?Hledáte správný toner do vaší tiskárny? Všechny tonery najdete v kategorii Tonery do tiskáren.