Jak vybrat etikety do tiskárny Brother QL

V tomto článku si ukážeme, jak vybrat správné štítky/etikety DK do vaší tiskárny Brother QL, jak využít potenciál tiskárny naplno a na co si dát při výběru pozor. Pokud hledáte rady a doporučení k výběru pásek TZe do tiskáren odolných štítků Brother PT (P-Touch), najdete je v článku Jak vybrat správnou pásku do štítkovače Brother P-touch snadno a rychle.

Tiskárny štítků a etiket jsou perfektními pomocníky pro každého, kdo potřebuje rychle a efektivně vytvářet individuální papírové štítky a etikety různých rozměrů. Oproti laserovým tiskárnám má tisk etiket na specializovaných tiskárnách štítků a etiket několik výhod:

  • V případě tiskáren etiket a štítků Brother není nutné tisknout velké množství štítků najednou,
  • tisk je lépe zarovnaný a nepřesahuje okraje předřezaných etiket,
  • riziko záseků etiket v tiskárně je minimální.


Tiskárny Brother QL používají etikety označované předponou DK. Hodí se všude tam, kde etikety nemusí mít dlouhou životnost. Vhodné jsou tak například na:

  • adresní štítky obálek,
  • přepravní etikety dopravců,
  • tisk informací na produktové obaly,
  • dočasné označení regálů.


V nabídce najdete několik desítek typů originálních Brother etiket, ale také levnějších kompatibilních štítků.


Jakými parametry se jednotlivé typy etiket liší, jak se v nabídce vyznat a vybrat pro váš účel ty správné?


Výběr etiket podle rozměru

Štítky do tiskáren štítků Brother QL dodáváme v rolích ve speciálním plastovém držáku, díky kterému je do tiskárny snadno nasadíte. K dispozici jsou role samostatných (předřezaných) štítků nebo souvislé role etiket.

Samostatné štítky jsou ideální v případě, že pravidelné využíváte etikety stejných rozměrů. Příkladem může být tisk adres na obálky, kde využijete malé adresní štítky DK-11209 s rozměrem 29 × 62 mm.

V případě, že potřebujete tisknout různé délky etiket, sáhněte po souvislých rolích etiket. Ty mají danou šířku, délku si však nařežete podle své aktuální potřeby. Příkladem je souvislá role etiket DK-22205 o šířce 62 mm, nebo užší DK-22223 o šířce 50 mm.


Na co si dát při výběru etiket Brother DK podle rozměru pozor

Při hledání vhodného rozměru etiket zkontrolujte, jestli vaše tiskárna Brother QL daný rozměr (šířku) etiket podporuje. Zatímco většinu etiket, které mají šířku do 62 mm, podporují všechny tiskárny Brother QL, nejširší etikety o šířce 102 mm (DK-11241, DK-11240 a DK-22243) jsou vhodné pouze pro tiskárny

V ostatních tiskárnách včetně nejpoužívanějších Brother QL-700 a Brother QL-800 tedy nebudou tyto široké štítky (vhodné například pro tisk přepravních etiket na balíky) fungovat.


Chcete si být jisti správným výběrem štítků? Stačí do našeho vyhledávače štítků napsat model tiskárny a zobrazí se vám pouze etikety s rozměry, které vaše tiskárna zaručeně podporuje.

Etikety DK-11204 do tiskáren Brother QL
Předřezané multifunkční etikety Brother DK-11204 do tiskáren Brother QL umožňují tisk etiket s přesným rozměrem, po jednom kuse a bez přesahu tištěného textu.


Výběr etiket podle materiálu a povrchové úpravy

S ohledem na materiál a povrchovou úpravu jsou na výběr dvě varianty štítků do tiskáren Brother QL – papírové a tzv. filmové.

Většina etiket, včetně nejprodávanější souvislé role etiket DK-22225 nebo adresních štítků na obálky DK-11209, je papírová bez zvláštní povrchové úpravy.

Tzv. filmové role jsou navíc potažené tenkou vrstvou – filmem. Díky ní jsou o něco odolnější vůči povětrnostním vlivům. Příkladem souvislé filmové role je DK-22212.

Papírové i filmové role můžete bez problémů používat ve všech tiskárnách Brother QL.
Výběr etiket podle typu lepidla

Standardní používané lepidlo v etiketách do tiskáren Brother QL je lepidlo permanentní, které po určité době po aplikaci nelze snadno odlepit.

Výjimkou jsou souvislé role etiket DK-44205 a DK-44605, které lze po nalepení na hladké povrchy odlepit, a také souvislá nelepící papírová role DK-N55224, která je zcela bez lepidla.

Typy etiket podle lepidla snadno najdete pomocí našeho filtru. Stačí do vyhledávače štítků napsat model vaší tiskárny (například Brother QL-700) a vyhledávač vám automaticky nabídne všechny etikety, které můžete ve vaší tiskárně použít. Ve filtru si pak snadno můžete vyfiltrovat pouze etikety s určitým typem lepidla.Výběr etiket podle barvy

Pokud tiskárnu Brother QL již nějakou dobu máte, pravděpodobně používáte standardní bílé etikety s černým tiskem. Kromě nich lze ale v nabídce najít i etikety s jinou podkladovou barvou.

Konkrétním příkladem jsou žluté souvislé role etiket DK-44605 a DK-22606 a průsvitná role etiket DK-22113, obě varianty s černým tiskem. Všechny tři typy můžete použít ve všech tiskárnách Brother QL.

Speciálními etiketami jsou pak bílé etikety DK-22251, na které lze tisknout jak červeným tak černým tiskem. Tyto etikety jsou však určené pouze do tiskáren Brother QL-800, Brother QL-810W a Brother QL-820NWB.


Etikety DK-22251 do tiskárny Brother QL
Etikety DK-22251 umožňují červeno-černý tisk a pasují do tiskáren Brother QL-800, Brother QL-810W a Brother QL-820NWB.


Vyhledání správných etiket do tiskárny Brother QL

Správné etikety do vaší tiskárny Brother snadno najdete také pomocí vyhledávacího formuláře níže. Stačí zadat váš model tiskárny nebo jeho část.

Například pro vyhledání štítků do tiskárny Brother QL-700, stačí do vyhledávače zadat QL-700. Můžete také zadat označení etikety, které potřebujete, například DK-22205.

Tento článek se vztahuje
k těmto produktům: