Toner, nebo inkoustová náplň? Čím se liší a jak se nesplést při výběru.

Vědět, jak se liší toner od inkoustové náplně se může při nákupu spotřebního materiálu do tiskárny hodit. Ukážeme vám, jak snadno zjistíte, co vlastně potřebujete. A poradíme vám, jak se bez těchto informací přesto obejít.

Inkoustové náplně

Inkoustové náplně se používají v inkoustových tiskárnách. Často jsou také označované jako inkoustové cartridge, inkoustové kazety nebo obecněji barvy do tiskáren. Obsahují inkoust, který se pomocí tiskové hlavy při tisku nanáší na papír ve formě malých kapiček. 


Inkoust z inkoustových náplní

se pomocí tiskové hlavy při tisku nanáší na papír ve formě malých kapiček.


Rozlišujeme několik typů inkoustových náplní. Součástí některých je kromě samotného inkoustu i zmíněná tisková hlava. To je případ zejména levnějších inkoustových tiskáren HP a Canon. V těchto tiskárnách se obvykle používají 2 náplně – černá a barevná.

Konkrétními příklady pak jsou:


Inkoustová náplň HP 302 s integrovanou tiskovou hlavou.
Inkoustová náplň HP 302 do tiskárny HP DeskJet 2130. Součástí této náplně je i tisková hlava.

Inkoustové náplně mohou být také pouze inkoustovým zásobníkem, který se vkládá do tiskové hlavy, jež je pevně spojena s tiskárnou. V tomto případě bývá v tiskárně barev více. Například barvy do tiskáren Epson jsou to typicky čtyři (černá, azurová, purpurová a žlutá), náplní do tiskáren Canon je obvykle pět. Najdete v nich totiž ještě jednu velkou černou náplň navíc.

Příkladem jsou náplně do tiskáren Epson, Brother, Canon a další. Konkrétně potom:Inkoustové náplně do tiskáren Brother, Canon a Epson bez tiskové hlavy
Inkoustové náplně do tiskáren Brother, Canon a Epson bez tiskové hlavy. Ta je součástí samotné tiskárny.


Inkoustové náplně v tiskárně Canon
Takto vypadají inkoustové náplně vložené do tiskové hlavy v tiskárně Canon.


V současné době jsou populární také tiskárny s integrovanými zásobníky inkoustu, které se doplňují inkoustem z lahviček. Tyto tiskárny se označují také jako tankové tiskárny. Barvy do těchto tiskáren dodáváme v lahvičkách a jsou velmi levné. Díky tomu mají tyto tiskárny velmi nízké náklady na tisk. Nalezneme je u výrobců Epson, Brother, Canon a HP. Příkladem tankové tiskárny je populární Epson L3150, Epson L3250 nebo Epson L3210.

Lahvičky s inkoustem do tiskáren Epson
V tankových tiskárnách se do zásobníků v tiskárně dolévá inkoust z malých lahviček. Populární jsou především tankové tiskárny Epson.


Tonery

Tonery do tiskáren, známé též jako tonerové kazety nebo tonerové cartridge, používáme v laserových tiskárnách a kopírkách. Obsahují tonerový prášek, který se při tisku nanese na papír a v zapékací jednotce tiskárny se pak teplem na papír zafixuje.Zatímco inkoustové tiskárny jsou zpravidla barevné, mezi laserovými jsou i černobílé modely. Do těch pak stačí vložit jeden (černý) toner. Pokud tedy máte tiskárnu s jedním tonerem, jedná se velmi pravděpodobně právě o laserovou tiskárnu.

V barevných laserových tiskárnách jsou pak tonery 4 barev – černý, azurový, purpurový a žlutý.

Tonery čtyř barev v laserové tiskárně OKI
Tonery čtyř barev v laserové tiskárně OKI.


Typy tonerů a příklady

Tonery jsou zpravidla větší a těžší než inkoustové náplně. Podobně jako u tiskáren inkoustových se může jejich konstrukce lišit v závislosti na modelu tiskárny.

Prvním typem jsou tonerové kazety all-in-one (vše v jednom). Jejich součástí je i zobrazovací válec a najdete je například v tonerech do tiskáren Samsung, tonerech HP a tonerech Canon. Konkrétními příklady jsou:

Tonerová kazeta all-in-one
Toner do tiskárny Samsung je příkladem toneru all-in-one. Jeho součásti je i zelený optický válec.


Dalším typem jsou tonery, které zobrazovací válec neobsahují. Příkladem jsou:

Toner a fotoválec do tiskárny Brother
Toner do tiskárny Brother (dole) neobsahuje fotoválec (nahoře). Ten je samostatným dílem a v tiskárně se mění zvlášť.Třetím typem jsou pak tonery, které jsou pouhým zásobníkem tonerového prášku. Příkladem jsou:

Toner do tiskárny Xerox WorkCentre 6025
Toner do tiskárny Xerox WorkCentre 6025 je pouze zásobníkem tonerového prášku. Všechny ostatní díly jsou součástí tiskárny.


Najděte jednoduše ty správné barvy do tiskárny

Abyste všechny výše uvedené informace mohli bez starosti pustit z hlavy, připravili jsme pro vás pohodlný filtr, který vám nabídne pouze spotřební materiál, který bude do vaší tiskárny s jistotou pasovat.

Do vyhledávacího pole stačí napsat model vaší tiskárny nebo jeho část. Například:


Tento článek se vztahuje
k těmto produktům: